اختلال نوشتن (کتبی) | تست اختلال نوشتن | درمان اختلال نوشتن

۹۲۵

اختلال نوشتن

اختلال در نوشتن ( بیان کتبی)

اختلال در بیان کتبی نوعی از ناتوانی در یادگیری است که در آن توانایی نوشتاری فرد به طور قابل ملاحظه ای براساس سن ، سابقه تحصیلی و هوش اندازه گیری شده فرد از حد معمول پایین می آید. مهارت های نوشتاری ضعیف باید به طور چشمگیری بر پیشرفت تحصیلی یا فعالیت های روزانه که شامل بیان کتبی است (املا ، دستور زبان ، دست خط ، نگارشی ، استفاده از کلمه و غیره) تاثیر گذار باشد.

اختلال نوشتن

علائم و نشانه ها

 • اشتباهات املایی متعدد
 • خطاها در دستور زبان و نگارشی
 • نوشتن فوق العاده ضعیف یا نامشخص
 • احکامی که فاقد انسجام هستند
 • عدم تمایل یا امتناع از نوشتن
 • اضطراب یا ناامیدی (شکستن مداد ، پاره کردن تکالیف خانه) ،

علل

دلایل خاص این اختلال ناشناخته است. تصور می شود اثر متقابل عوامل جسمی ، روانی و محیطی در اختلال نوشتن نقش دارد. در تحقیقات عصبی و روانی ، برخی از مطالعات شواهدی را نشان می دهند که میزان غیر طبیعی بالا تستوسترون و ناهنجاری های موجود در فرآیندهای شناختی (بینایی – حرکتی ، زبانی ، توجه و حافظه) در موارد اختلال در یادگیری نقش دارد. تأثیر صدمات مغزی در کودکان و بزرگسالان می تواند باعث اختلال در هر یک از این مراحل شناختی شود.

 • سایر ناتوانیها
 • دیسکلکسی
 • ناتوانی در خواندن
 • اختلال بیان زبان
 • اختلال ریاضی
 • اختلال هماهنگی رشد
 • آسیب دیدگی مغزی
اختلال نوشتن
اختلال نوشتن

آزمون های تشخیصی

مقیاس زبان شفاهی و نوشتاری (OWLS)
آزمون زبان بزرگسالان و بزرگسالان -3 (TOAL-3)
آزمون زبان مکتوب اولیه
آزمون بیان مکتوب (TOWE)
آزمون زبان مکتوب – 3 (TOWL-3)
باتری روانشناختی وودکاک جانسون – تجدید نظر شده ، آزمایش های دستیابی
آزمون دستیابی فردی Wchchler (WIAT)

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی 
اختلال خواندن و نوشتن و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 02126767945 – 09212773724

رفتار

اگرچه اختلال در مهارت های بیان نوشتاری می تواند دشوار باشد و یک مشکل پایدار در تمام دوران کودکی تا بزرگسالی باشد ، اما انواع مختلف درمان و پشتیبانی می تواند به افراد دارای این اختلال کمک کند تا از استراتژی ها و مهارت های خود در محیط خانه و مدرسه استفاده کنند. برای حفظ انگیزه و به حداقل رساندن افکار یا احساسات منفی ، گاهی لازم است که از تکنیک های انگیزشی استفاده شود. استفاده از هرگونه تغییر لازم برای غلبه بر ترس از عدم موفقیت در مراحل اولیه نوشتن ، به شدت مورد تشویق قرار می گیرد ، زیرا کودکان دارای ناتوانی در یادگیری ، اغلب اعتماد به نفس پایینی را تجربه می کنند ، که ممکن است بیشتر در یادگیری و موفقیت تحصیلی اختلال ایجاد کند.

در یک نگاه

این افتضاح نیست که بچه ها با نوشتن مبارزه کنند. آنها ممکن است دارای دست نوشته های کثیف ، مشکل در بیان ایده ها یا هر دو باشند. وقتی بچه ها در نوشتن مشکل دارند ، به این معنی نیست که آنها باهوش نیستند. وقتی فرزند شما برای چیزی می نویسد، چه می بینید؟ دست خط و غلط املایی کثیف؟ فرزند شما بدون نوشتن چیزی به بیرون از پنجره خیره شده است؟

این نوع مشکلات نوشتن چندان معمول نیست. بنابراین ممکن است از شما سؤال شود که آیا در آنها چیزی هست که باید نگران آن باشید. کودکان و نوجوانان مهارت نوشتن را با سرعت های مختلفی یاد می گیرند و در برخی از آنها یادگیری این مهارت ها بیشتر از دیگران طول می کشد. اما گاهی اوقات بچه ها برای بهتر شدن در نوشتن به کمک بیشتری نیاز دارند.

اختلال نوشتن

دو قسمت اصلی برای نوشتن وجود دارد که در آن بچه ها می توانند با هم مبارزه کنند:

 • دست خط و املا
 • ابراز عقاید در نوشتن

 

اختلال نوشتن
اختلال نوشتن

دست نویس کثیف

مهارت های خط نویسی بخشی از نوشتن است که به آن رونویسی می گویند. (املا بخشی از رونویسی نیز هست.) مشکل در این زمینه به گونه ای تأثیر می گذارد که بچه ها نمی دانند چگونه می توانند افکار خود را ارائه دهند. این بدان معناست که حتی هنگامی که بچه ها ایده های خوبی دارند که به خوبی شکل گرفته و سازمان یافته اند ، می توان به سختی آنها را درک کرد. معلمان ممکن است در رمزگشایی کلمات و جملاتی که بچه ها می نویسند ، کار سختی داشته باشند. حتی ممکن است خود بچه ها نتوانند آنچه را که می نویسند بخوانند.

هنگامی که بچه ها با دستنویسی مشکل دارند ، ممکن است با:

 • تشکیل نامه ها
 • قرار دادن حروف و کلمات در صفحه
 • اندازه و درست کردن حروف و کلمات
 • یک مداد را نگه دارید و کنترل کنید
 • نوشتن در یک خط مستقیم

کودکان ممکن است به دلایل مختلف با دست نویس مبارزه کنند. اگر آنها جوان هستند ، ممکن است فقط زمان بیشتری را برای توسعه این مهارت ها نیاز داشته باشند.

اختلال نوشتن
اختلال نوشتن

مشکل در بیان ایده ها در نوشتن

همه بچه هایی که با نوشتن تلاش می کنند ، دست نوشته ای ضعیف ندارند. بعضی از آنها در جمع ایده ها و برنامه ریزی برای چگونگی قرار دادن آنها به صورت کتبی مشکل دارند. ممکن است شنیده باشید معلمان از این امر به عنوان بیان مکتوب یاد می کنند.

بچه ها ممکن است نتوانند آنچه را که می خواهند بگویند بنویسند. حتی اگر آنها ایده ای داشته باشند ، ممکن است در دانستن اینکه از کجا شروع کنند مشکل داشته باشند. یا ممکن است آنها بتوانند نوشتن را شروع کنند ، اما بعد نمی دانند چگونه بقیه نوشته را ادامه دهند. مشکل در بیان کتبی اغلب به دلیل ضعف برنامه ریزی و مهارت سازمانی ایجاد می شود. اما عوامل دیگری نیز وجود دارد. مهم نیست که چه دلیلی وجود دارد ، کارهایی وجود دارد که شما و مدرسه می توانید برای بهبود فرزند خود انجام دهید.

 

یافتن پاسخ در مورد مشکلات نوشتن:

توجه به این نکته که کودک شما برای نوشتن سختی دارد ، اولین قدم مهم است. به فرزند خود توجه کنید و در مورد آنچه می بینید یادداشت بردارید. اگر الگویی وجود داشته باشد که مدتی ادامه یابد ، ممکن است بخواهید با کسی صحبت کنید. معلم و متخصص کودک شما می تواند منابع و اطلاعات خوبی برای مشاوره باشد. هرچه بیشتر بدانید ، پیدا کردن راهکارهایی برای کمک به فرزندتان مهارت های نوشتن و آسانتر کردن نوشتن آسان تر خواهد بود. یک گزینه وجود یک ارزیابی رایگان از مدرسه است که می تواند به شما در درک بهتر چالش ها و نقاط قوت فرزندتان کمک کند.

تلاش زیاد برای انجام هر مهارت باعث می شود بچه ها احساس کنند باهوش نیستند. و این می تواند بر عزت نفس آنها تأثیر بگذارد. به فرزندتان بگویید که همه با چیزی مشکل دارند و همه مردم نیز نقاط قوت دارند. نقاط قوت فرزندتان را کشف کنید. و اگر فرزند شما جوان تر است ، این فعالیت جالب را امتحان کنید تا آنها را جشن بگیرید.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی 
اختلال خواندن و نوشتن و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 02126767945 – 09212773724

مطالب پیشنهادی:

https://www.additudemag.com/what-is-dysgraphia-understanding-common-symptoms/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.