اختلال یادگیری | تاریخچه اختلال یادگیری | تشخیص اختلال یادگیری

۱۱۵

اختلال یادگیری

اختلال یادگیری

اختلال در یادگیری یا مشکل در یادگیری  شرایطی در مغز است که باعث می شود درک و یا پردازش اطلاعات با مشکل روبرو شود و توسط چندین عامل مختلف ایجاد می شود. با توجه به “دشواری در یادگیری به روشی معمولی” ، این توانایی یادگیری به روشی متفاوت را از بین نمی برد. بنابراین ، بعضی از افراد را می توان با دقت بیشتری توصیف کرد که “تفاوت یادگیری” دارند ، بنابراین از هرگونه تصور غلط از معلولیت یا عدم توانایی یادگیری و کلیشه های منفی احتمالی جلوگیری می شود. در انگلستان ، اصطلاح “ناتوانی در یادگیری” به طور کلی به یک ناتوانی ذهنی اشاره دارد ، در حالی که معمولاً مشکلاتی به عنوان “مشکلات یادگیری” خوانده می شوند.

اختلال یادگیری
اختلال یادگیری
 • ناتوانی یادگیری مشکلی است که بر نحوه دریافت و پردازش اطلاعات فرد تأثیر می گذارد. افراد دارای ناتوانی در یادگیری ممکن است با هر یک از موارد زیر مشکل داشته باشند:
 • خواندن
 • نوشتن
 • انجام ریاضی
 • درک جهت ها

انواع اختلالات یادگیری

انواع مختلفی از اختلالات یادگیری وجود دارد و آنها می توانند افراد متفاوت را تحت تأثیر قرار دهند. توجه به این نکته ضروری است که اختلال بیش فعالی کمبود توجه و اختلالات طیف اوتیسم مانند ناتوانی های یادگیری نیست.

 • انواع اصلی اختلالات یادگیری عبارتند از:
 • مشکلات گفتاری
 • حساسیت به نور ، لمس ، طعم و بو
 • مشکل در حرکات چشم
 • دست خط بد
 • مشکل با املا
 • مشکل در کنار هم گذاشتن افکار روی کاغذ(نوشتن یا نگارش)

ناتوانی یادگیری چیست؟

ناتوانی یادگیری نوعی اختلال عصبی است. به زبان ساده ، یک ناتوانی یادگیری ناشی از تفاوت در نحوه “سیم کشی” مغز فرد است. کودکان دارای ناتوانی در یادگیری نسبت به همسالان خود باهوش  هستند. اما ممکن است آنها در خواندن ، نوشتن ، هجی کردن ، استدلال ، فراخواندن و یا سازماندهی اطلاعات مشکل داشته باشند ، اگر در اختیار دیگران قرار بگیرند تا چیزهایی را توسط خودشان کشف کنند یا به روشهای مرسوم آموزش داده شوند.

ناتوانی یادگیری قابل درمان یا رفع نیست. این یک مسئله مادام العمر است با وجود پشتیبانی و مداخله مناسب ، کودکان دارای ناتوانی در یادگیری می توانند در مدرسه موفق شوند و به سمت مشاغل موفق به زندگی خود ادامه دهند. والدین می توانند با تشویق نقاط قوت ، شناختن نقاط ضعف آنها ، درک سیستم آموزشی ، همکاری با متخصصان و یادگیری راهکارهای مقابله با مشکلات خاص ، به کودکان دارای ناتوانی در یادگیری در رسیدن به چنین موفقیتهایی کمک کنند.

اختلال یادگیری
اختلال یادگیری

حقایق در مورد ناتوانی در یادگیری

دشواری با مهارتهای اساسی خواندن و زبان شایعترین ناتوانی های یادگیری است. 80٪ دانش آموزان دارای ناتوانی در یادگیری دچار مشکل خواندن هستند.
ناتوانی های یادگیری نباید با سایر معلولیت ها مانند اوتیسم ، ناتوانی ذهنی ، ناشنوایی ، نابینایی و اختلالات رفتاری اشتباه گرفته شود. هیچ یک از این شرایط ناتوانی در یادگیری نیست. علاوه بر این ، آنها نباید با کمبود فرصت های آموزشی مانند تغییرات مکرر در مدارس یا مشکلات حضور در مدرسه اشتباه گرفته شوند.
اختلالات توجه مانند اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (اختلال کمبود توجه / بیش فعالی) و اختلالات یادگیری اغلب در یک زمان اتفاق می افتد ، اما این دو اختلال یکسان نیستند.

1.اختلال پردازش شنوایی:

این یک مشکل در نحوه پردازش مغز در صداهایی است که شخص آنها را می شنود. این به دلیل اختلال شنوایی ایجاد نمی شود. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است دچار مشکل شوند.

2.یادگیری خواندن:

ناتوانی در تشخیص صداها از سر و صدای پس زمینه
دستورالعمل های گفتاری را دنبال نمی کنند
ناتوانی در گفتن تفاوت بین کلمات با صدای مشابه

3.اختلال پردازش بینایی:

شخصی که اختلال پردازش بینایی دارد در تفسیر اطلاعات بصری مشکل دارد. او ممکن است برای خواندن یا گفتن تفاوت بین دو شیء که شبیه به هم هستند ، کار سختی داشته باشد. افراد مبتلا به اختلال پردازش بینایی معمولاً با هماهنگی دست و چشم دچار مشکل می شوند.

تشخیص اختلال یادگیری

تشخیص ناتوانی های یادگیری می تواند دشوار باشد ، زیرا لیست قطعی از علائم وجود ندارد که متناسب با هر کودک باشد. همچنین ، بسیاری از کودکان سعی می کنند مشکل را پنهان کنند. شما ممکن است چیزی آشکارتر از شکایات مکرر در مورد مشق شب یا کودکی که مایل به رفتن به مدرسه نیست ، متوجه شوید.

 • با این حال ، موارد زیر ممکن است علائم اختلال یادگیری باشد:
 • عدم اشتیاق به خواندن یا نوشتن
 • مشکل در به خاطر سپردن چیزها
 • کار با سرعت کم
 • مشکل در تمرکز بر روی یک کار
 • فهمیدن ایده های انتزاعی
 • عدم توجه به جزئیات یا توجه بیش از حد به جزئیات
 • مهارت های اجتماعی ضعیف
 • بی نظمی

اگر به اختلال یادگیری شک دارید ، در مورد ارزیابی فرزندتان با پزشک متخصص اطفال یا معلم او صحبت کنید. ممکن است لازم باشد قبل از تشخیص قطعی ، چندین متخصص را ببینید. این متخصصان ممکن است بسته به مشکلی که کودک شما دارد ، شامل یک روانشناس بالینی ، یک روانشناس مدرسه ، یک روانشناس رشد ، یک متخصص کاردرمانی یا گفتاردرمانگر و زبان باشد. آنها تست ها و ارزیابی های متنوعی را انجام می دهند تا به مشکل اصلی برسید.

اختلال یادگیری
اختلال یادگیری

تشخیص زودرس اختلال یادگیری

دانستن علائم اولیه ناتوانی در یادگیری می تواند به والدین کمک کند تا کودک خود را در سریع ترین زمان ممکن کمک کند. به همین دلیل توجه به نقاط عطف رشد فرزندتان بسیار مهم است. تاخیرهایی مانند دیر هنگام راه رفتن یا صحبت کردن یا مشکل در معاشرت ، می تواند نشانه اختلال یادگیری در کودکان نو پا و پیش دبستانی ها باشد.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های گوناگون و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 02126767945 – 09212773724

درمان اختلالات یادگیری

آموزش ویژه رایج ترین درمان اختلالات یادگیری است. براساس قانون آموزش افراد دارای معلولیت (IDEA) ، که دارای اختلال یادگیری هستند ، پس از انجام ارزیابی برای مشخص کردن مشکل کودک شما ، تیمی از مربیان ویژه برای کودک شما یک برنامه آموزش فردی (IEP) ایجاد می کنند که مشخص می کند چه خدمات ویژه ای برای پیشرفت در مدرسه نیاز دارد. سپس مربیان ویژه به فرزند شما کمک می کنند تا نقاط قوت خود را تقویت کند و راه هایی را برای جبران نقاط ضعف خود به او یاد می دهند.

بسیاری از منابع خارج از سیستم مدارس دولتی نیز موجود است ، از جمله:

 • مدارس خصوصی که در درمان کودکان دارای ناتوانی در یادگیری تخصص دارند
 • برنامه های بعد از مدرسه برای کودکان دارای ناتوانی در یادگیری طراحی شده است
 • خدمات آموزش و درمان در منزل

فرزندآوری با اختلال در یادگیری

فهمیدن اینکه فرزند شما دارای اختلال در یادگیری است می تواند بسیار سخت باشد. بسیاری از والدین فرایند تشخیص اختلال یادگیری را بسیار ناامیدکننده می دانند ، و پس از تشخیص این بیماری ، با یک نبرد سخت روبرو می شوند تا به فرزند خود کمک کنند.

1. همه چیز ممکن را یاد بگیرید.

تمام حقایق مربوط به اختلال یادگیری فرزندتان و تأثیر آن بر روند یادگیری را دریافت کنید. خدمات تحقیقاتی و راهکارهای حمایتی به گونه ای که بتوانید در تصمیم گیری در مورد درمان صحیح برای فرزند خود نقش فعالی داشته باشید.

2. طرفدار فرزند خود باشید.

با مدرسه فرزند خود کار کنید تا یک IEP (یک برنامه آموزش فردی) را تهیه کنید – یک برنامه ویژه که اهداف فرزند شما را تعیین می کند و پشتیبانی را توصیف می کند که ممکن است برای رسیدن به آن اهداف مورد نیاز باشد. قوانین آموزش ویژه و خط مشی های مدرسه را بفهمید تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که فرزند شما بیشترین استفاده را از مدرسه می کند. بسیاری از خدمات ممکن است در دسترس باشند ، اما ممکن است تا زمانی که از آنها درخواست نکنید ارائه  نشود.

3. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما عادات سالم داشته باشد.

کودکی که شبها به خواب می رود ، رژیم متعادل می خورد و ورزش زیادی می کند ، کودک سالم تر از نظر روحی و جسمی است.

4- به روحیه فرزندتان توجه کنید.

ناتوانی های یادگیری می تواند برای عزت نفس کودک بد باشد. مراقب علائم افسردگی مانند احساس خلقی ، تغییر در خواب یا اشتها یا از دست دادن علاقه به فعالیتهای معمول او باشید.

اختلال یادگیری
اختلال یادگیری

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های گوناگون و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 02126767945 – 09212773724

مطالب پیشنهادی:

https://www.webmd.com/children/guide/detecting-learning-disabilities#4

http://www.ldonline.org/ldbasics/whatisld

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.