بیوفیدبک چیست؟ | بیوفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟

۱,۵۷۳

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک نوعی روش درمانی است که از سنسورهای متصل به بدن شما برای اندازه گیری عملکردهای حیاتی بدن استفاده می کند. بیوفیدبک به نوعی روشی برای کمک به شما در کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد بدن شماست. این اطلاعات ممکن است به شما کمک کند تا کنترل بهتری بر عملکردهای خاص بدن خود داشته باشید و نگرانی ها و مشکلات مربوط به سلامتی را برطرف کنید.

بیوفیدبک براساس مفهوم “ذهن بر ماده” ساخته شده است. ایده این روش این است که با تکنیک های مناسب می توانید شرایط سلامت خود را با توجه به نحوه پاسخ بدن به موقعیت های استرس زا و سایر محرک ها تغییر دهید.

استرس مزمن می تواند تأثیرات چشمگیری بر بدن شما بگذارد. این ممکن است شامل افزایش فشار خون، افزایش دمای بدن و اختلال در عملکرد مغز باشد. با افزایش واکنش ذهنی و جسمی مؤثر در برابر استرس، بیو فیدبک با هدف کمک به شما در کنترل فرایندهای بدن مانند ضربان قلب و فشار خون شما کمک می کند. تصور می شد این روندهای بدن کاملاً غیر ارادی بوده است.

بیوفیدبک چیست؟
بیوفیدبک چیست؟

 

انواع بیوفیدبک

سه روش متداول بیوفیدبک شامل:

 1. بازگشت بیولوژیکی الکترومیوگرافی (EMG): فشار عضله را با تغییر در طول زمان اندازه گیری می کند
 2. بیوفیدبک حرارتی یا دمایی: تغییرات دمای بدن را با گذشت زمان اندازه گیری می کند
 3. الکتروانسفالوگرافی: فعالیت موج مغز را با گذشت زمان اندازه گیری می کند

انواع دیگر بیوفیدبک شامل:

 1. آموزش پاسخ گالوانیک پوست: مقدار عرق روی بدن را به مرور زمان اندازه می گیرد
 2. بیوفیدبک متغیر قلب: نبض و ضربان قلب شما را اندازه گیری می کند

کاربرد بیوفیدبک

بیو فیدبک با هدف مبارزه با استرس از طریق تکنیک های آرام سازی مورد استفاده قرار می گیرد. شما آگاهانه تنفس، ضربان قلب و سایر عملکردهای معمولاً “غیر ارادی” خود را دستکاری می کنید تا پاسخ بدن شما به موقعیتهای استرس زا بهتر شود.

به نظر می رسد که بیو فیدبک برای شرایطی که به شدت تحت تأثیر استرس هستید ، مؤثر است. برخی از نمونه های کاربرد بیوفیدبک عبارتند از:

اختلالات یادگیری ، اختلالات غذا خوردن ، خوابیدن و اسپاسم عضلات.

استفاده از بیوفیدبک ممکن است برای درمان بسیاری از مشکلات سلامت جسمی و روحی ، از جمله:

 • آسم
 • بی اختیاری ادرار
 • یبوست
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • عوارض جانبی شیمی درمانی
 • فشار خون بالا
 • درد مزمن
 • استرس یا اضطراب، مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از افراد بیو فیدبک را به عنوان نوعی از درمان این شرایط ترجیح می دهند، زیرا این روش کاملا غیر تهاجمی است و برای افرادی که عموما به داروها اعتماد نمی کند، روش مناسبی ست. سایر افراد بیو فیدبک را با گزینه های درمانی سنتی تر برای بهبود سلامتی خود ترکیب می کنند.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی نوروفیبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

بیوفیدبک چگونه کار می کند؟

سنسورهای الکتریکی که به مانیتور متصل می شوند از سوی دیگر به بدن شما وصل می شوند. سنسورها یک یا چند علامت استرس را اندازه گیری می کنند. این می تواند شامل ضربان قلب، فشار عضلانی یا دمای بدن باشد. اندازه گیری ها بازخوردی را در مورد نحوه پاسخ بدن شما به محرک های مختلف ارائه می دهند.

یک درمانگر بیو فیدبک می تواند به شما بیاموزد که چگونه ضربان قلب خود را از طریق تمرینات تنفس، تکنیک های آرام سازی و تمرینات ذهنی کاهش دهید. می توانید نتایج این تکنیک ها و تمرینات را روی مانیتور اندازه گیری و مشاهده کنید. این واکنش های مثبت و آرامشی که به وسیله ی خودتان تجربه می کنید به نوعی بیشتر شما را برای ادامه این روند تشویق می کند.

یک جلسه بیوفیدبک معمولی بین 30 تا 60 دقیقه به طول می انجامد. تعداد جلسات مورد نیاز برای حل مسئله، بسته به تعدادی از عوامل متفاوت است، از جمله اینکه آیا شما به سرعت یاد می گیرید که چگونه پاسخ های بدنی خود را کنترل کنید یا خیر.

بیوفیدبک در خانه

دستگاه های بیوفیدبک تجاری در بازار آزاد موجود است که برای مصارف خانگی ساخته شده اند. دستگاه هایی با مانیتور دستی و سایر موارد وجود دارد که به رایانه شما متصل می شوند. قبل از خرید  این دستگاه ها، حتماً با افراد متخصص و با تجربه اطراف خود تماس بگیرید. محصولات همه تولید کنندگان معتبر نیستند. در این باره دقت کنید.

خطرات احتمالی بیوفیدبک 

تجربه های درمانی نشان می دهد که بیو فیدبک به طور کلی بی خطر است. هیچ عارضه جانبی منفی تا به امروز گزارش نشده است. با این حال ، بیو فیدبک ممکن است برای همه مناسب نباشد. قبل از شروع این درمان یا هر نوع درمان مکمل دیگر باید با متخصص و درمانگر خود مشورت کنید.

آنچه انتظار دارید
درمانگر شما بر اساس مشکلات سلامتی و ویژگی های فیزیکی شما به تعیین اینکه کدام روش بیو فیدبک برای شما مناسب است می پردازد، و این موضوع به نتیجه گیری هرچه بیشتر شما کمک خواهد کرد. موفقیت در بیوفیدبک درمانی، به عوامل مختلفی بستگی دارد ،مثلا اینکه چند بار در طول زندگی روزمره خود از تکنیک هایی که در طول درمان یاد می گیرید استفاده می کنید.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی بیوفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی:

درمان سردرد میگرن با نوروفیدبک | بیوفیدبک در درمان میگرن

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟ | نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.