درمان افسردگی با نوروفیدبک | پروتکل های درمانی نوروفیدبک

۸۵۱

درمان افسردگی با نوروفیدبک

درمان افسردگی با نوروفیدبک

 

آیا نوروفیدبک می تواند به درمان افسردگی کمک کند؟

افسردگی یکی از اولین کاربردهای بالینی نوروفیدبک بود. این گزاره مطابق مقالات ارائه شده تا امروز درباره ی “درمان افسردگی و اضطراب” با نوروفیدبک است. طبق مطالب عنوان شده در این مقالات آموزش نوروفیدبک می تواند به 80٪ از افراد مبتلا به افسردگی کمک کند، به خصوص کسانی که مشکلات و زمینه های بیولوژیکی برای افسردگی دارند. ضمن اینکه اثرات آن در درمان افسردگی برخلاف داروها که باعث بهبودی موقت می شوند، طولانی مدت است.

در آوریل 2013، بیمارستان جان هاپکینز، با رتبه 2 در ایالات متحده، نوروفیدبک را پذیرفت و نوشت: “این روش، خبر خوب برای افرادی است که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند. افراد مبتلا به افسردگی که به آنها پیشنهاد روش نوروفیدبک داده می شود به آنها این امکان را می دهد تا قسمت هایی از مغز که در ایجاد احساسات مثبت دخالت دارند را فعال کنند، با این کار فرد می تواند علائم افسردگی خود را کاهش دهد. ”

مواردی از اثربخشی نوروفیدبک

یکی از مراکز معتبر در ایالات متحده آمریکا دو داستان از درمان با نوروفیدبک را برای جان و مری که از افسردگی رنج می برند توصیف می کند.

 • مری بعد از 20 جلسه نتایج قابل توجهی داشت. حالا او می تواند با روحیه مثبت و با نگرانی بسیار کمی زندگی کند.
 • جان بعد از 20 جلسه، هر سه داروی افسردگی را متوقف کرده بود. آموزش نوروفیدبک به او کمک کرد و اکنون کمترین علائم افسردگی و اضطراب را نشان می دهد. وی برای حفظ رفاه خود به طور دوره ای به مرکز نوروفیدبک خود مراجعه می کند.

افسردگی چیست؟

نوروفیدبک به افسردگی کمک می کند، اما تنها برای افسردگی به کار نمی رود .ممکن است شما افسرده نباشید اما ناخوش احوالی هایی را به صورت مقطعی احساس کنید که نوروفیدبک می تواند در رفع این احوال بد به شما کمک کند.

در مورد افسردگی ، روحیه افسرده برای هفته ها یا ماه ها پایدار است و با احساس غم، ناامیدی، کاهش علاقه به فعالیت ها و احساسات منفی مشخص می شود. افسردگی یک بیماری واقعی با درجات مختلف است، از کاهش روحیه مثبت و فعالیت ها فردی، تا این احساس که زندگی دیگر ارزشی ندارد و برنامه ریزی برای خودکشی متغیر است!

نمی توان به یک دلیل واحد برای افسردگی اشاره کرد. این بیماری می تواند به دلیل عوامل مختلف ایجاد شود. دلایل اصلی که باعث ایجاد یا محرک افسردگی می شود، شرایط و وقایع زندگی است (به عنوان مثال، تنهایی، گرسنگی، جدایی، زایمان، مواد مخدر و الکل، شرایط بیولوژیکی، دارو، سندرم های روانپزشکی و برخی از خصوصیات شخصیتی (ارثی))

گاهی اوقات ترکیبی از علل رخ می دهد و می تواند “مارپیچ رو به پایین” ایجاد کند. به عنوان مثال، فردی به دلیل یک وضعیت بیماری احساس کمبود می کند و سپس یک رویداد زندگی مانند طلاق را تجربه می کند که باعث افسردگی می شود. به همین دلیل فرد برای دیدن دوستان احساس انگیزه کمتری می کند و منزوی می شود که در افسردگی نقش مهمی دارد.

انواع افسردگی

علائم افسردگی بسیار متفاوت است و از جهات مختلفی در زندگی تأثیر می گذارد. برخی از آنها علائم عاطفی مانند احساس پوچی، غم، ناامیدی، اضطراب یا حتی افکار خودکشی را تجربه می کنند. برخی دیگر با علائم جسمی مانند خستگی، مشکلات خواب، از دست دادن اشتها، رانندگی و رفتار جنسی ناسالم یا درد درگیر هستند. اغلب افراد علاقه خود را نسبت به فعالیتهایی که قبلاً لذت بخش می دانستند از دست می دهند.

برای تشخیص افسردگی، DSM5 ، معیارهای طبقه بندی خاصی را ارائه داده است.

دو نوع اصلی افسردگی عبارتند از: اختلال افسردگی اساسی و اختلال افسردگی منظم.

علائم مرتبط با آنها با هم همپوشانی دارند، اما اختلال افسردگی مداوم کمتر از اختلال افسردگی اساسی حاد و شدید به نظر می رسد، اما افسردگی زمانی به عنوان یک بیماری مزمن در نظر گرفته می شود که حداقل 2 سال ادامه یابد.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی درمان افسردگی،اضطراب با نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

علائم افسردگی

 • خلق و خوی افسرده (احساس غم، پوچی، ناامیدی)  تقریباً هر روز
 • از علاقه یا لذت نسبت به همه یا بعضی فعالیتها تقریباً کاسته شده است.
 • کاهش وزن قابل توجه یا افزایش وزن، یا کاهش و افزایش اشتها تقریباً هر روز
 • بی خوابی یا هایپسمی تقریباً هر روز
 • تحریک روانی یا خشم تقریباً هر روز
 • خستگی یا از بین رفتن انرژی تقریباً در هر روز
 • احساس بی ارزشی یا گناه بیش از حد یا نامناسب
 • توانایی تفکر یا تمرکز، یا تصمیم گیری کاهش می یابد
 • افکار مکرر در مورد مرگ، ایده های خودکشی مکرر بدون برنامه مشخص، یا اقدام به خودکشی یا برنامه خاصی برای خودکشی است. دکتر هاموند، دکتر و روانشناس از دانشکده پزشکی فیزیکی و توانبخشی دانشکده پزشکی یوتا افسردگی را از دیدگاه بیولوژیکی اینگونه شرح می دهد:

“ناحیه جلو مغز در سمت چپ با احساسات مثبت و انگیزه همراه است، که مرکز تمایل به ارتباط گرفتن با افراد دیگر است. ناحیه جلو در سمت راست مغز بیشتر با افسردگی و ترس همراه است و همراه با انگیزه خروج از جمع و دوری از افراد دیگر است. هنگامی که فعالیت موج مغزی آهسته تری در ناحیه سمت چپ مغز وجود دارد، این قسمت از مغز غیرفعال تر است و فعالیت ناحیه راست غالب تر است. چنین فردی مستعد است که راحت تر افسرده شود و از سایر افراد فاصله بگیرد.

 

                               

در تصاویر بالا سمت راست مغز شخصی با سابقه طولانی افسردگی نشان داده شده. در ناحیه جلو جناح چپ فعالیت بیش از حد آهسته و موج آلفا وجود دارد. در سمت راست نقشه مغز با فعالیت نسبتاً عادی قرار دارد.

درمان افسردگی

پیش بینی می شود که افسردگی تا سال 2020 به مهمترین بیماری جهانی تبدیل شود

این بیماری تا 15٪ از جمعیت کشورهای صنعتی را تحت تأثیر قرار می دهد. تعداد نسخه های داروهای ضد افسردگی فقط برای انگلیس در سال 2011 تقریباً 50 میلیون و با هزینه 270 میلیون پوند بود، اما کل مراقبت های بهداشتی و هزینه های اقتصادی درمان افسردگی بسیار بیشتر است، این مبلغ در حدود 11 میلیارد پوند در سال در انگلیس طبق گزارشات اخیر است.

از آنجا که انواع مختلف و دلایل مختلف برای بروز افسردگی وجود دارد، گزینه های درمانی زیادی نیز وجود دارد.

گزینه های اصلی درمان شامل ترکیبی از موارد زیر است:

 • داروها (به عنوان مثال داروهای ضد افسردگی)
 • مشاوره یا صحبت کردن با روشهای درمانی (مانند روان درمانی، درمان شناختی رفتاری)
 • تکنیک های خودیاری                                                                                                                                      با این حال، این گزینه ها عمدتا علائم را سرکوب می کنند و یا در نحوه مقابله با علائم فرد را حمایت می کنند.

محققان دریافته اند که داروهای ضد افسردگی الگوهای موج مغزی را که می توانند مسئول افسردگی باشد، اصلاح نمی کنند. به نظر می رسد که در صورت بروز شرایط نامطبوع ناگهانی در زندگی، درمان دارویی برای درمان افسردگی به صورت فوری و مقطعی مناسب باشد.

همچنین شواهد جدیدی وجود دارد که نشان داده است که به طور متوسط ​، داروهای ضد افسردگی فقط 18٪ اثرات بیشتری نسبت به دارونما ها دارند. اما نوروفیدبک به طور عمیق تری باعث کاهش روحیه افسرده می شود.

نوروفیدبک و افسردگی

برخلاف این گزینه ها، نوروفیدبک قادر است تغییری در منبع این علائم افسردگی در سیستم عصبی مرکزی ایجاد کند.

در طول نوروفیدبک ما بهبود روحیه افسرده و سایر علائم شما را زیر نظر گرفته تا مطمئن شویم این روش برای شما موثر است. اکثر مراجعین بعد از 3-6 جلسه تفاوت را حس می کنند.

روش نوروفیدبک برای افسردگی بسیار امیدوار کننده است زیرا نه تنها علائم افسردگی را برطرف می کند بلکه می تواند جنبه های بیولوژیکی و ارثی فرد را برای افسردگی تغییر دهد.

با نتایج موفق آمیز نوروفیدبک دیگر نیازی به دارو نخواهید داشت. نوروفیدبک اغلب حدود 20 تا 25 جلسه برای جوابدهی زمان نیاز دارد.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی درمان افسردگی،اضطراب با نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی | درمان اسکیزوفرنی | انواع اسکیزوفرنی

ترس از ازدواج | درمان فوبیای ازدواج | دلایل ترس از ازدواج

دلریوم | دلریوم در سالمندان | درمان دلریوم در سالمندان

اضطراب سخنرانی | فرمول سخنرانی بدون استرس

تاثیرات تنبیه بدنی بر روی کودکان

مرکز نوروفیدبک در تهران کجاست؟؟؟ ؛ بهترین مرکز نوروفیدبک و…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.