درمان بیش فعالی با نوروفیدبک ؛ بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

نوروفیدبک که یک روش درمانی امن است و تنها براساس فعالیت امواج مغزی عمل می کند می تواند پیشنهاد مناسبی برای درمان بیش فعالی باشد.

۱,۵۹۴

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

آیا نوروفیدبک برای درمان ADHD موثر است؟

اختلال بیش فعالی کم توجهی یا ADHD می تواند بر توجه، یادگیری، کنترل فشار و سطح فعالیت تأثیر بگذارد. علائم می توانند زندگی روزمره و سازمان دهی فعالیت ها را به چالش بکشند.

 • علائم اولیه ADHD چیست؟ نشانه های اختلال بیش فعالی کمبود توجه در بسیاری از موارد وجود دارد. با این حال، بسیاری از ویژگی های مشترک افراد مبتلا به ADHD نیز وجود دارد. این می تواند شامل تحریک پذیری، عدم تمرکز و خستگی باشد.این مقاله به شما کمک می کند تا علامت ها را بشناسید تا افراد بتوانند به درمان مناسب هدایت شوند.
 • ADHD چه تاثیری روی مسائل جنسی دارد؟ ADHD یک اختلال رفتاری است که باعث می شود بعضی از مردم در زمان نامناسب ناراحت شوند و یا بیش از حد فعال شوند. این اغلب در تمام طول عمر وجود دارد و معمولا توسط داروها کنترل می شود. این اغلب می تواند در بسیاری از زمینه های زندگی یک فرد، از جمله مسائل جنسی و روابط آنها تاثیر بگذارد.

همچنین با تست های بیش فعالی آَشنا شوید!

درمان های متداول برای کودکان مبتلا به ADHD شامل دارو، روان درمانی و تغییر شیوه زندگی هستند، اما این کار برای همه کار نمی کند. بعضی از رویکردها – به ویژه داروها – می توانند اثرات جانبی ناخوشایند داشته باشند. نوروفیدبک درمان غیر تهاجمی است و شامل دارو نیست. بعضی از متخصصان معتقدند که می تواند به درمان علائم ADHD کمک کند. نامهای دیگر این درمان عبارتند از بیوفیدبک و نوروتراپی. در زیر، بیشتر در مورد این که آیا این درمان موثر است، چه چیزی را در بر می گیرد صحبت می کنیم.

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک
درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک شامل الکترودهای متصل به سر و پاسخ به محرک های خاصی است در حالی که با تکنولوژی خاص موج مغزی فرد رانشان می دهد. در فرد مبتلا به ADHD مغز ممکن است الگوهای مشخصی از رفتار، به ویژه در لوب پیشانی را نشان دهد. این منطقه با شخصیت، رفتار و یادگیری مرتبط است. عملکرد مغز و رفتار فرد با هم ارتباط دارند. تغییر در رفتار می تواند مغز را تغییر دهد، و تغییر در مغز می تواند رفتار را تغییر دهد. نوروفیدبک قصد دارد رفتار شخص را با تغییر مغز، تغییر دهد.

مغز سیگنال های الکتریکی قابل اندازه گیری یا امواج تولید می کند. تمرین کننده نوروفیدبک این امواج را معمولا با یک دستگاه به نام الکتروانسفالوگرافی (EEG) اندازه گیری می کند. پنج نوع موج مغزی وجود دارد: آلفا، بتا، گاما، دلتا و تتا. هر یک از امواج فرکانس متفاوت دارد که EEG می تواند اندازه گیری کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به ADHD امواج تتا بیشتر و امواج بتا کمتر از افراد بدون اختلال دارند. در تئوری، نوروفیدبک قصد دارد این تفاوت را تصحیح کند.

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک
درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

چه اتفاقی در طول جلسات نوروفیدبک می افتد؟

قبل از اولین جلسه نوروفیدبک مشاور سؤالاتی را درباره علائم فرد، تاریخ درمان و شیوه زندگی خواهد کرد. فرد قبل از هر جلسه درمان به اطلاعات مربوط به علائم خود ادامه خواهد داد، زیرا این امر به مشاور اجازه می دهد تا در طول زمان پیگیری کند. در ابتدای هر جلسه، تمرینکننده الکترود را از یک دستگاه EEG به سر شخص وصل می کند. این فعالیت مغز را اندازه گیری می کند. تعداد الکترودها بسته به مشاور و جلسه متفاوت است. الکترود ها صدمه ای وارد نمی کنند و جریان الکتریکی را وارد نمی دهند. آنها فقط برای اندازه گیری فعالیت مغز هستند. هنگامی که جلسه شروع می شود، یک اسکن زمان واقعی امواج مغزی شخص روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

مشاور این فرد را به انجام وظیفه خاصی هدایت می کند، انتظار دارد که این کار موجب تغییر امواج مغزی شود. فعالیت ها ممکن است شامل یک بازی ویدیویی یا سایر محرک هایی باشند که مغز را تشویق می کند تا اطلاعات را از راه های مختلف پردازش کند. ممکن است موسیقی درگیر باشد، یا یک صدای واحد، یا صداهای ناگهانی متوقف و شروع شود. همانطور که مغز به محرک ها پاسخ می دهد، بازخورد در EEG نشان می دهد که چگونه محرک ها باعث قطع، تغییر یا افزایش فعالیت مغز می شوند. خواندن امواج ممکن است تغییرات قابل توجهی در فعالیت مغز را  جلسه به جلسه نشان دهد.

آیا درمان بیش فعالی با نوروفیدبک مفید است؟

یافته های مخفی در مورد اثربخشی نوروفیدبک برای ADHD وجود دارد. در سال 2009، محققان یک متا آنالیز منتشر کردند که تاثیر نوروفیدبک بر علائم اختلال را مورد بررسی قرار داد. آنها نتیجه گرفتند که نوروفیدبک ممکن است منجر به:

 • در مقیاس بزرگ بهبود در تکانش گری و بی توجهی
 • پیشرفت های متوسط در بیش فعالی

نویسندگان پیشنهاد کردند که نوروفیدبک ممکن است نشانه های ADHD را بهبود بخشد. در سال 2014، محققان یک متا آنالیز نتایج حاصل از پنج مطالعه قبلی در مورد نوروفیدبک و ADHD منتشر کردند. آن ها در نظر گرفتن ارزیابی والدین و معلمان کودکانی که تحت درمان بودند قرار گرفتند. به طور کلی، والدین بهبودی در تکانشی، بی توجهی و بیش فعالی را گزارش کرده اند، اما معلمان بهبود را تنها با بی توجهی اعلام کردند. محققان نتیجه گرفتند که نوروفیدبک ممکن است برای کودکان مبتلا به ADHD مفید باشد.

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک
درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

آیا درمان بیش فعالی با نوروفیدبک ایمن است؟

نوروفیدبک یک درمان غیرمستقیم است و طرفداران ادعا می کنند که آن ایمن است. با این حال، عوارض جانبی جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • خستگی ذهنی
 • تجربه احساسات قدیمی، به عنوان مثال رویاهای زنده، قبل از اینکه به طور دائمی ناپدید شوند، بازمی گردند
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • حساسیت به نور در افراد مبتلا به آسیب سر

تصمیم گیری در مورد انتخاب درمان

با در نظر گرفتن جنبه های مختلف درمان با نوروفیدبک والدین باید تصمیم بیگرند که کودکی که مبتلا به بیش فعالی و کم توجهی است چه نوع درمانی را دریافت کند. درمان هایی مانند دارو یا رفتار درمانی و یا نروفیدبک کدام یک می توانند بیشتر به کودک کمک کنند. با در نظر گرفتن موارد زیر می توانید تصمیم جامع تری بگیرید.( بهترین روانشناس کودک )

 • نوروفیدبک می تواند جلسات زیادی را برای درمان در برگیرد.
 • نوروفیدبک بدون درد است
 • .اگر درمان های دیگر برای ADHD ناکارآمد باشند، ممکن است نوروفیدبک تلاش کند به بهترین شکل آن را درمان کند بدون این که آسبی به کودک وارد شود.

سوالاتی که می توانید از یک پزشک بپرسید عبارتند از:

 • هزینه درمان چقدر است؟
 • چگونه پیشرفت را اندازه گیری می کنید؟
 • چه مدت طول می کشد تا نتایج را ببینیم؟
 • چند جلسه نیاز دارم؟هر جلسه چه مدت طول خواهد کشید؟
 • آیا می توانم کاری انجام دهم تا اثربخشی درمان افزایش یابد؟

هر کسی که با تغییر برنامه درمان ADHD خود، باید آن را با یک روانپزشک یا یکی دیگر از ارائه دهنده خدمات بهداشتی در نظر بگیرد. نوروفیدبک ممکن است به کاهش علائم ADHD کمک کند، اما می تواند شامل جلسات طولانی باشد و برای اثبات اثربخشی آن، مدارک بیشتری نیاز است. هر کس که از نوروفیدبک نیز در نظر دارد، باید با متخصص نوروفیدبک و تحقیق پزشکی نیز تماس بگیرد تا اطمینان حاصل شود که پزشک متخصص آن را برای کودک تأیید کرده است. مشاور باید آماده باشد تا توضیحات خود را در مورد نحوه انتظار در طول درمان و نیز خطرات و مزایای مرتبط با درمان ارائه دهد.

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک
درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

با توجه به این که بیش فعالی مشکلی است که در صورت عدم درمان به بزرگسالی انتقال پیدا کرده و مشکلات عدیده ای را به بار می آورد بهتر است والدین هر چه سریع تر نسبت به شناسایی و درمان مشکل کودک خود بکوشند. نوروفیدبک که یک روش درمانی امن است و تنها براساس فعالیت امواج مغزی عمل می کند می تواند پیشنهاد مناسبی در این مورد باشد. بسیاری از کودکان از دارو استفاده می کنند ممکن است به دلایل مختلف از مصرف آن اجتناب کنند. همچنین داروهای مورد مصرف کودکان مبتلا به بیش فعالی و کم توجهی باعث خواب آلودگی می شود و در امر یادگیری و آموزش آن ها خلل بزرگی ایجا کند. اما درمان نوروفیدبک چنین عارضه ای به بار نمی آورد و می تواند در پیشرفت تحصیلی کودکان تاثیر گذار باشد.

پیدا کردن یک مرکز معتبر که خدمات نوروفیدبک مطمئنی ارائه دهد، کار دشواری است اما مرکز تخصصی نوروتراپی در کنار شماست تا به بهترین شکل اختلال بیش فعالی و کم توجهی کودک شما درمان گردد.

برای رزرو وقت و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

  02122636858 – 09212773724

 

منبع


مطالب پیشنهادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.