مرکز نوروفیدبک در تهران کجاست؟؟؟ ؛ بهترین مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک

نوروفیدبک یک روش است که به افراد کمک می کند تا به صورت آگاهانه  امواج مغزی خود را کنترل کنند

۳,۰۹۳

مرکز نوروفیدبک در تهران

مرکز نوروفیدبک در تهران کجاست؟

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یا الکتروانسفالوگرام (EEG) بیوفیدبک یا نوروتراپی، یک روش درمان غیر تهاجمی است که به عنوان درمان اضافی برای اختلالات روانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. نوروفیدبک از نظارت بر فعالیت الکتریکی مغز با هدف تنظیم و عادی سازی عملکرد مغز استفاده می کند. در طی یک فرآیند عصبی، بیمار می آموزد که حالت های مختلف مغز را شناسایی و تنظیم کند (خواب آلودگی در مقابل هشدار؛ توجه درونی در مقابل توجه خارجی؛ اضطراب در مقابل آرامش و غیره) که منجر به نرمال سازی عملکرد مغز، بهبود علائم و توسعه مهارت های شناختی و عملکرد اجرایی می شود. بیش از چند جلسه، با استفاده از تکنیک های سیستماتیک، مغز این مهارت های جدید را یاد می گیرد و توانایی کارکرد موثرتر را با تمرین به دست می آورد.

 

مرکز نوروفیدبک
مرکز نوروفیدبک

نوروفیدبک یک مدل درمان جدید نیست و برای حدود سه دهه در درمان و مدیریت اختلالاتی مانند صرع، ADD و ADHD مورد استفاده قرار گرفته است . با پیشرفت های بالینی اخیر، میزان درمانی این تکنیک ها به شرایط مختلف دیگری از قبیل اختلالات خلقی، افسردگی ، اضطراب ، اختلال دوقطبی ، آسیب مغزی آسیب (TBI) ، اختلال استرس پس از ضربه (PTSD)، اختلالات رشد، اوتیسم ، اختلالات تیک گسترش یافته است. یکی از بزرگترین مشارکت کنندگان این روش درمان در زمینه اختلالات یادگیری، ADD / ADHD و بیشتر در سطح جهان، ارتقاء عملکرد شناختی و مهارتهای علمی بوده است. برای بسیاری از والدین که گزینه های درمان برای چنین اختلالاتی را انتخاب کرده اند، این روش پیشنهاد جدیدی برای تغییرات سریع و نسبتا دائمی در زمینه های شناخت، مشکلات رفتاری، تنظیم عاطفی و سازگاری و عملکرد اجتماعی ارائه کرده است.

با اختلال بیش فعالی بیشتر آَشنا شوید!

علاوه بر این، برای بسیاری از بزرگسالانی که از ADD / ADHD ،اختلال های یادگیری، آسیب مغزی (TBI)، اختلالات خلقی (افسردگی، اختلالات عاطفی) و اختلالات اضطرابی رنج می برند، استفاده از نوروفیدبک در ارتباط با درمان رفتاری شناختی و مداخلات درمان دیگر که در مرکز ما استفاده می شود،به عنوان یک عنصر بسیار موفق در رویکرد جامع ما در درمان و باز آموزی مغز اثبات شده است.

مرکز نوروفیدبک در تهران
مرکز نوروفیدبک در تهران

نوروفیدبک چگونه انجام می شود؟(بهترین مرکز نروفیدبک)

تعدادی از سنسورها در مکان های مختلف روی پوست قرار می گیرند تا فعالیت الکتریکی در مغز را کنترل کنند. فعالیت الکتریکی تقویت شده و بر اساس الگوریتم های خاص فیلتر می شود. برخی از جنبه های فعالیت EEG بر روی صفحه نمایش کامپیوتر مجسم می شود و پزشک به بیمار کمک می کند تا فعالیت جنبه های مختلف عملکرد مغز را به عنوان توجه، خلق، استرس، آرامش، هوشیاری و غیره تنظیم کند. ( مشاوره ازدواج آنلاین و تلفنی )

بیمار ارتباط بین وضعیت خاص مغز را می آموزد و از طریق بازخورد بصری و صوتی برای تلاش های موفق برای تنظیم فعالیت مغز، عمل می کند. با گذشت زمان، بیمار نحوه تنظیم مغز و مغز خاص خود را که موجب بهبود در فعال شدن یا مهار ناحیه مغز مسئول جنبه های تنظیم شناختی یا عاطفی می شود، یاد می گیرد. پس از آنکه بیمار به اندازه کافی در طول جلسات آموزش دیده شد، این مهارت ها تعمیم داده می شود و تنظیم این حالت ها آسان و خودکار می شود. پیشرفت در مهارت های شناختی، حالت های تحریک پذیر و عاطفی موازی آموزش و بهبود توانایی بیمار برای تنظیم عملکرد مغز و بدن است. این مداخلات کاملا غیر تهاجمی و عوارض جانبی بسیار نادر هستند.

نوروفیدبک چگونه به افراد کمک می کند؟

نوروفیدبک یک روش است که به افراد کمک می کند تا به صورت آگاهانه  امواج مغزی خود را کنترل کنند. در واقع، الکتروانسفالوگرافی (EEG) در طی درمان نوروفیدبک ثبت می شود. سپس اجزای مختلف آن به افراد با استفاده از حلقه بازخورد در قالب صوتی، تصویری و یا ترکیبی از آنها استخراج و تغذیه می شوند. بر این اساس، امواج الکتروفیزیولوژیک به طور جداگانه نشان داده شده است. به عنوان یک تصویر، قدرت یک سیگنال در یک باند فرکانس می تواند با یک نوار متفاوت نشان داده شود. در طی این روش، فرد از تغییراتی که در طول تمرین رخ می دهد مطلع می شود و می تواند پیشرفت خود را برای دستیابی به عملکرد مطلوب ارزیابی کند.به عنوان مثال، فرد تلاش می کند الگوهای مغز را بر اساس تغییراتی که در صدا یا فیلم اتفاق می افتد، بهبود دهد. پروتکل های درمان نوروفیدبک عمدتا بر درمان آلفا، بتا، دلتا، تتا و گاما یا ترکیبی از آنها مانند نسبت آلفا / تتا، نسبت بتا / تتا و غیره  تنظیم می کنند. با این حال، پروتکل های معمول استفاده شده عبارتند از نسبت آلفا، بتا، تتا و آلفا / تتا.

مرکز نوروفیدبک در تهران
مرکز نوروفیدبک در تهران

فعالیت های نورونهای مغز اطلاعات غنی در مورد فعالیت های عصبی دارند. وقتی نورون ها فعال می شوند، آنها پالس های الکتریکی تولید می کنند.با قرار دادن الکترود روی پوست سر، فعالیت الکتریکی مغز، به نام EEG، می تواند ثبت شود.به نوبه خود، EEG توسط یک نوع خاص از فعالیت همزمان از نورون ها تولید می شود که به عنوان نورون های هرمی شناخته می شوند و خروجی الکتریکی در مناطق زیر پوست که الکترود  در آن قرار دارد بازتاب می یابد. الگوهای مختلف فعالیت الکتریکی، که به عنوان امواج مغزی شناخته می شود، می تواند با دامنه و فرکانس آن ها شناخته شود. فرکانس نشان می دهد که سرعت امواج  که توسط تعداد امواج در هر ثانیه (هرتز) اندازه گیری می شود تغییر می کند، در حالی که دامنه نشان دهنده قدرت این امواج است که توسط میکروولت (μV) اندازه گیری می شود.

مولفه های فرکانس های مختلف به دلتا (کمتر از 4 هرتز)، تتا (4-8 هرتز)، آلفا (8-13 هرتز)، بتا (13-30 هرتز) و گاما (30-100 هرتز) که هر یک نشان دهنده یک عملکرد فیزیولوژیک خاص است تقسیم بندی می شود.

  • امواج دلتا در سیگنال EEG زمانی که فرد خواب است
  • امواج تتا هنگامی که یک فرد خواب آلود
  • امواج آلفا زمانی که یک فرد آرام و عضلات آرام است، اما او بیدار است
  •  امواج بتا زمانی که فرد هشیار است
  • هنگامی که فرد در تلاش برای حل یک مشکل است، امواج گاما مشاهده می شوند .

با این حال، در تعریف محدوده دقیق اجزای فرکانس در مطالعات مختلف تفاوت وجود دارد.

 قرار دادن الکترودهای EEG به چه شکلی صورت می گیرد؟

به طور سنتی، دو نوع مونتاژ یکپارچه و دو قطبی در درمان نوروفیدبک استفاده می شود. در حالت یکپارچه، الکترود فعال بر روی جمجمه قرار می گیرد و سیگنال ثبت شده توسط الکترود فعال با الکترود دوم به عنوان الگورد مرجع مقایسه می شود. فعالیت الکترود فعال منهای فعالیت الکترود مرجع نشان دهنده فعالیت مغز در الکترود فعال است. از سوی دیگر، در حالت دو قطبی، دو الکترود فعال که به صورت جداگانه بر روی جمجمه قرار می گیرند استفاده می شود. تفاوت بین سیگنال های ضبط شده توسط این 2 الکترود، اساس نوروفیدبک است. یکی از مزایای ضبط دو قطبی، رد حالت معمولی است که در طول فرآیند ضبط رخ می دهد. به این معنی که هر جسم مصنوعی خارجی که در هر دو کانال رخ می دهد و در عین حال، دامنه و فاز آن محاسبه می شود و انتخاب پذیری فضایی بهبود می یابد. به عنوان مثال، امواج پلک زدن می تواند به این طریق کاهش یابد.

متخصصین مغز و اعصاب معتقدند که ضایعات رخ داده در مناطق خاص مغز علائم خاصی را به وجود می آورد که عمدتا مربوط به این مناطق است. برای مثال لوب های جلویی، مسئول توجه فوری و پایدار، مدیریت زمان، مهارت های اجتماعی، احساسات، همدلی، حافظه کاری، برنامه ریزی اجرایی، قضاوت اخلاقی یا شخصیت است. هر منطقه یک احساس خاص یا وظیفه ای را نشان می دهد؛بنابراین شناسایی این مناطق بهترین و دقیق ترین درمان نوروفیدبک را فراهم می کند.

همچنین ببینید 29 فایده باور نکردنی نوروفیدبک 

مرکز نوروفیدبک در تهران
مرکز نوروفیدبک در تهران

لوب های آهیانه، مشکلات حل شده توسط لوب های جلو را حل می کند. گرامر پیچیده، نامگذاری اشیاء، ساختن جمله و پردازش ریاضی را می توان به نیمکره چپ نسبت داد، در حالی که جهت گیری نقشه، شناخت فضایی و دانستن تفاوت بین سمت راست و چپ، به طور کامل عمل لوب راست است. هر کدام از نیمکره ها، دارایعملکردهای مختلف هستند. عملکرد نیمکره چپ با خواندن (شناسایی کلمه)، حافظه، یادگیری و خلق و خوی مثبت همراه هستند، در حالی که عملکرد نیمکره راست مربوط به موسیقی، اضطراب، تشخیص چهره و حس مسیریابی است. از سوی دیگر، خاطرات بصری، خواندن دقیق و خاطرات، همراه با تشخیص چهره معمولا در لوب های جانبی صورت می گیرد. سایر عملکردهای این لوب عبارتند از کمک به یافتن اشیاء در محیط، دیدن رنگ ها و شناخت نقاشی ها و درست شناسایی اشیاء، خواندن، نوشتن. بنابراین براساس این نقشه متخصصان امواج مغزی را با استفاده از نوروفیدبک بهبود می دهند.

مرکز مشاوره نوروتراپی برای درمان انواع اختلالات با استفاده از نوروفیدبک در خدمت شماست. 

برای رزرو وقت با ما تماس بگیرید

09212773724 – 02122636858

منبع

 


 

مطالب پیشنهادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.