مشاوره تحصیلی | مشاوره تحصیلی کنکور | مشاوره تحصیلی دانشگاهی | مشاوره تحصیلی تلفنی

۱۳۹

مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی ، فرایندی است که بین دانش آموز یا دانشجو و یک مشاور برای بررسی ارزش آموزش عمومی ، بررسی خدمات موسسه ، بحث در مورد برنامه های آموزشی و شغلی ، و انتخاب رشته های مناسب انجام می شود. مشاوران تحصیلی ، دانش آموزان را در شناخت و رسیدن به اهداف آموزشی خود ، در درجه اول بعد از دوره متوسطه ، یاری می کنند. آنها به دانش آموزان کمک می کنند تا برنامه های مدرسه را بررسی کنند ، نقاط قوت دانشگاهی خود را بشناسند و یک رشته اصلی را انتخاب کنند. آنها همچنین با اساتید و دیگر مدیران دانشگاه همکاری نزدیک دارند و در مورد تغییرات برنامه و روند آموزش به روز هستند.

مشاوره تحصیلی
مشاوره تحصیلی

مشاوران تحصیلی به طور معمول لیسانس مربوط به مشاوره را کسب می کنند و تحصیلات خود را با مدرک کارشناسی ارشد مربوط به مشاوره تحصیلی ادامه می دهند. بسته به وضعیتی که در آن قرار دارند ، ممکن است نیاز به مجوز داشته باشند. تجربه کاری در زمینه آموزش نیز ممکن است لازم باشد.

رویکرد های مختلف

رویکردهای متنوعی برای مشاوره تحصیلی وجود دارد که هر یک از آنها با اهداف تعامل مشاور – دانشجو شناخته می شوند. سه مدل اصلی مشاوره شامل مشاوره در توسعه ، مشاوره با نسخه و مشاوره مداخله گر است.

مشاوره توسعه دهنده

مشاوره توسعه برای اولین بار توسط کروکسون در سال 1972 معرفی شد. این رویکرد در کمک به دانش آموزان است تا اهداف و مسیرهای دانشگاهی ، شغلی و زندگی را کشف و تعریف کنند و مهارتهای حل مسئله و تصمیم گیری را از طریق مشاوره مشارکتی توسعه دهند. تقویت رابطه بین مشاور و دانشجو برای این مدل بسیار مهم است .اگرچه بسیاری از مطالعات نشان داده اند که دانش آموزان به طور کلی این رویکرد را ترجیح می دهند ، می تواند نسبت به سایر مدلهای مشاوره به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

مشاوره تحصیلی
مشاوره تحصیلی

مشاوره تجویزی

مدل مشاوره تجربی یا سنتی در درجه اول بر روی ارائه اطلاعات به دانشجویان متمرکز است که به طور مستقیم با برنامه و پیشرفت دانشگاهی خود مرتبط هستند ، مانند سیاست های دانشگاهی ، الزامات اصلی / برنامه و انتخاب رشته. مشاوره تجویزی به طور معمول توسط دانش آموز آغاز می شود ، زیرا هدف از این رویکرد پرداختن به سؤالات فوری برای تسهیل پیشرفت دانش آموز از طریق برنامه دانشگاهی خود است ، نه اینکه در کمک به دانش آموز در رسیدن به اهداف خود در دراز مدت نقش اساسی داشته باشد. این نوع مشاوره گاه با یک مدل ارتباط پزشک و بیمار برابر است.

مشاوره مداخله گر

الگویی برای مشاوره مداخله گر(همچنین به عنوان مشارکت زیاد یا مشاوره فعال) شناخته می شود اولین بار توسط گلنون در سال 1975 معرفی شد.  ویژگی بارز این رویکرد این است که تماس توسط مشاور شروع می شود نه دانش آموز.به طور کلی ، تماس با دانشجویان در دوره های حساس در کل دوره تحصیلی دانش آموزان آغاز می شود ، از جمله در اولین سال تحصیل دانش آموز ، ضمن گذراندن دوره های رشد یا بلوغ، قبل از اینکه آنها یک دوره اصلی را طی کنند یا همانطور که به فارغ التحصیلی نزدیک می شوند.

علاوه بر این ، گروه های خاصی از دانش آموزان ممکن است مورد هدف قرار بگیرند ، مانند دانش آموزان در معرض خطر (به عنوان مثال دانش آموزان در آستانه مشروطی) یا دانشجویان با احتمال موفقیت بالا. در عمل نشان داده شده است که مشاوره مداخله گر تأثیر مثبتی بر میزان گذراندن دوره های ریاضی کارشناسی ارشدی و تکمیلی و نیز میزان نگهداری دانشجو و میزان کسب مدارک دارد. با این حال ، توجه به این نکته مهم است که برخی دانشجویان ممکن است این رویکرد را تهاجمی بدانند.

برای استفاده از خدمات روانشناسی در زمینه مشاوره تحصیلی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا  با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 02126767945 – 09212773724

وظایف کاری

یک مشاور تحصیلی با برنامه ریزی برنامه ها ، توصیه دوره ها و تعیین راه حل های مناسب آموزش برای انواع مختلف دانش آموز ، مسئولیت ارائه راهنمایی و کمک آموزشی را برای دانشجویان دارد. آنها همچنین باید پیشرفت دانش آموزان را دنبال کرده و ردیابی کنند. مشاوران دانشگاهی همچنین به دانشجویان در معرض افت تحصیلی یا نیازمند راهنمایی بیشترکمک می کنند.

اهداف

مؤثرترین مشاوران تحصیلی در تصمیم گیری مؤثر به افراد کمک می کنند و از این طریق به پیشرفت دانش آموزان بالغ و خودمحور کمک می کنند. این امر می تواند توسط موارد زیر انجام شود:

  • ارائه اطلاعات دقیق در مورد خط مشی ها ، رویه ها ، منابع و برنامه های درسی مورد نیاز.
  • کمک به دانشجویان در درک ماهیت و هدف آموزش عالی و ارزش و دلیل یک آموزش عمومی.
  • کمک به دانش آموزان در مورد توجه به اهداف زندگی با مرتبط کردن علاقه ها ، مهارت ها ، توانایی ها و ارزش ها به مشاغل و دنیای کار.
  • کمک به دانشجویان در تدوین برنامه آموزشی سازگار با اهداف زندگی (دوره های جایگزین عمل ، ملاحظات شغلی جایگزین و انتخاب رشته).
  • کمک به دانشجویان در ارزیابی یا ارزیابی مجدد پیشرفت در جهت اهداف تعیین شده و برنامه های آموزشی.
  • کمک به دانش آموزان در درک خود و پذیرش توانایی های خود.
  • مراجعه به سایر خدمات پشتیبانی سازمانی یا جامعه.

اثربخشی

هنگامی که مشاوران انتصاب حضوری با مراجع خود دارند ، مشاوره تحصیلی موفق تر عمل می کند. به ویژه با مباحثی مانند انتخاب رشته و مشاغل. تعامل چهره به چهره ، مشاوره را برای دانشجویان معنادارتر می کند.علاوه بر این ، دانشجویان نسبت به رویکرد ویژه مشاوره اهمیت بیشتری بر ماهیت حمایتی و دلسوزانه رابطه خود با مشاور خود می گذارند.

نشان داده شده است که مشارکت در مشاوره تحصیلی باعث افزایش رضایت دانش آموزان و کاهش تمایل دانشجویان ترک تحصیل به طور کلی می شود. رواج مشاوره تحصیلی با افزایش نرخ فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه ، و کاهش نرخ ترک تحصیل و انصراف همراه بوده است. این اثر برای هر دو مؤسسه دانشگاه هی حضوری و مؤسساتی که دوره ها و یا کل برنامه ها را از طریق قالب های آنلاین و مجازی به صورت غیر حضوری ارائه می دهند ، ثبت شده است.

مشاوره تحصیلی
مشاوره تحصیلی

برای استفاده از خدمات روانشناسی در زمینه مشاوره تحصیلی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا  با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 02126767945 – 09212773724

مطالب پیشنهادی:

https://study.com/articles/Academic_Advisor_Job_Description_Duties_and_Requirements.html

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.