نوروتراپی چیست؟ | مرکز تخصصی نوروفیدبک در تهران

۲,۴۹۱

نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی چیست؟

 

نوروتراپی چیست و چگونه می تواند به بهبود عملکرد مغز و تمرکز کمک کند؟

نوروتراپی رویکردی برای درمان مسائلی مانند اضطراب، افسردگی، ناهنجاری های مغزی و… است که تغییر حالات مغز را هدف قرار می دهد. این اصطلاح شامل نورو فیدبک و بیوفیدبک است، که هدف آنها بازیابی مغز، ایجاد مهارت های جدید یا افزایش آمادگی جسمی و بهبود عملکرد مغز از طریق نوعی تمرین مغزی است. اما نوروتراپی همچنین استفاده از تکنیک های تحریک مغز مانند تحریک به وسیله جریان مستقیم (tDCS) ، ورود داده های صوتی و تصویری (AVE یا AVS) و تحریک الکتریکی جمجمه (CES) را نیز در بر می گیرد.

نوروتراپی مبتنی بر این عقیده است که نحوه تفکر، احساس و عملکرد ما در عملکرد فیزیولوژیکی ما، خصوصاً در سیستم مغزی و عصبی منعکس می شود. مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب هنگامی که مغز در حالت ها و الگوهای ناسازگار گیر می کند اتفاق می افتند.

غالباً این الگوهای غیر مفید به نوعی آموخته می شوند، برای مثال شما شرط کرده اید که هنگام رفتن به قطار یا اتوبوس شلوغ، اضطراب و هراس داشته باشید. نوروتراپی فرصتی برای یادگیری جدید ایجاد می کند، و مسیرهای جدید مغزی ایجاد می کند که به ما بهتر کمک می کند.

از آنجا که روان درمانی با یادگیری در ارتباط است، تغییراتی که در آن ایجاد می شود ماندگار است (فراتر از دوره درمانی)، و نوروتراپی به طور کلی ایمن و فقط با حداقل تهاجم است.

نوروتراپی چیست؟
نوروتراپی چیست؟

 مزایای نوروتراپی

نوروتراپی قصد دارد عملکرد مغز را بهبود ببخشد. برنامه های رایج شامل:

  • کاهش استرس و مدیریت اضطراب (همچنین وحشت)
  • بهبود خلق و خو و ایجاد تاب آوری احساسی
  • بهبود توجه، تمرکز و جنبه های دیگر عملکرد اجرایی
  • بهبود عملکرد شناختی و یادگیری
  • تقویت انگیزه و انرژی و یادگیری برای مدیریت هوس (مثلا کنترل گرسنگی)، مشکلات مربوط عادت و اعتیاد

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی درمان نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

نوروتراپی چگونه کار می کند؟

استراتژی نوروتراپی، تحریک و تغییر نورون هاست، یعنی تغییر در ساختار و یا عملکرد سلولهای مغزی است. معمولاً تغییر نوروپلاستیک به نوعی به معنای “بازگرداندن” نورونها است. این تغییر می تواند به صورت داخلی یا خارجی هدایت شود (به عنوان مثال محرک می تواند در درون مغز باشد یا می تواند از برخی محرکهای خارج از مغز استفاده شود).

روانپزشک و محقق نورمن دویج یک مرجع شناخته شده در زمینه نوروپلاستیک است و در کتاب اخیر خود “روش بهبودی مغز” پنج عنصر بهبودی عصبی را ذکر کرده است :

1. شفابخشی عمومی سلولی

در مواردی ازجمله آسیب دیدگی مغزی یا مسمومیت (مثلاً مسمومیت با فلزات سنگین) اولین چیزی که باید اتفاق بیفتد، بازیابی عملکرد کلی سلول در نورونها و نوروگلیاها (که سلولهای پشتیبان مغز هستند) است.

2. تحریک عصبی

دکتر دوید معتقد است برای احیای مدارهای مغزی که به حالت خفته تبدیل شده اند، باید محرکی ایجاد شود. نوروتراپی می تواند محرک مناسبی در این شرایط باشد.

3. مدولاسیون عصبی

مغز می تواند عملکرد خود را تعدیل کند و فعالیت های مازاد خود را مهار کند. دکتر دویج این موضوع را متعادل شدن یک مغز پر سر و صدا و همچنین بهبود “نسبت سیگنال به نویز” مغز توصیف می کند.

4- آرامش عصبی

خواب برای بهبودی مغز مهم است. در خواب عمیق ثابت شده است که مغز نوعی فرآیند پاک سازی سلولی را پشت سر می گذارد.

5- تمایز عصبی و یادگیری

مغز بهبود یافته اکنون در موقعیتی است که می تواند یادگیری مجدد عملکردهای از دست رفته را دوباره شروع کند. هر فرآیند یادگیری مستلزم تغییر نوروپلاستیک است، همانطور که دکتر دوید در کتاب اول خود با عنوان “مغزی که خود تغییر می کند” این موضوع را نشان داد.

نوروتراپی چیست؟
نوروتراپی چیست؟

انواع نوروتراپی

نوروپلاستیسیته می تواند به صورت داخلی یا خارجی هدایت شود. این بدان معنی است که به طور گسترده دو نوع عصب درمانی وجود دارد:

1-نوروتراپی مبتنی بر یادگیری، تهویه و آموزش (به عنوان مثال شامل تغییر نوروپلاستیک با محور داخلی). بیوفیدبک و نوروفیدبک مثالهای برجسته ای از این نمونه هستند. این روشها ممکن است شامل پیشرفت در مهارت یا افزایش “آمادگی مغزی” از طریق ورزش (مانند نوعی تمرین وزنه برداری برای مغز) یا ترکیبی از این دو باشد.

از نظر پنج عنصر بهبودی نوروپلاستیک دکتر Doidge، این نوع از نوروتراپی احتمالاً عمدتاً مربوط به مرحله 5، تمایز عصبی و یادگیری است اما این کار با کمک های عصبی مدولاسیون و عصب سازی انجام می شود.

2-نوروتراپی مبتنی بر تحریک مغز . واضح است که در طرح دکتر دایج تحریک عصبی عنصر غالب است، اما این بدان معنا نیست که عناصر دیگر نیز درگیر آن نشوند.

تحریک مغز، مغز را از الگو یا حالت عادت خود خارج می کند (که ممکن است یک الگوی ناسازگار باشد) و سپس باعث میل طبیعی مغز برای خود تنظیمی، یا خود تعدیلی، یا حتی خود درمانی می شود به عبارت دیگر تحریک نوعی حالت استرس زا است که از طریق آن به بهترین شکل ممکن مغز “بهبود می یابد”.

این روند ممکن است همراه با یک سری عوارض زودگذر باشد. درست مانند آن که وقتی به ورزشگاه می روید و وزنه ها را بلند می کنید و بر استرس عضلات خود می افزایید، باعث صدمه جزئی آنها می شوید. در ساعات و روزهای بعد، عضلات خود را بهبود می بخشند و ممکن است از گذشته هم قوی تر شوند (به خصوص اگر تمرین را تکرار کنید).

نمونه هایی از نوروتراپی

1. نوروفیدبک و بیوفیدبک

بیوفیدبک روشی درمانی برای کنترل آگاهانه اعمال غیرارادی بدن که به صورت ناخودآگاه اتفاق می افتند می باشد که می تواند با تمریناتی، بدن را آماده ی مقابله با شرایطی از جمله اضطراب،ترس و… کند.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که بر اساس اندازه گیری مستقیم فعالیت مغز عمل می کند و به نوعی شبیه EEG است. واضح است که بیوفیدبک و نوروفیدبک اشکال نوروتراپی با محوریت داخلی هستند، اگرچه ممکن است جلسات تمرینی به خودی خود نوعی تحریک باشد که به نوعی بر مغز فشار می آورد و “بهبود” را تحریک می کند.

2. تحریک مغز

نوروتراپی مبتنی بر تحریک مغز می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

tDCS – تحریک به وسیله ی جریان مستقیم
tDCS شامل اعمال ولتاژ DC (ثابت) در پوست سر است، به منظور فعال سازی (یا افزایش تحریک پذیری عصبی) یا مهار فعالیت مغز در نقاط تماس. شما به دو الکترود احتیاج دارید که بین آنها جریان الکتریکی جریان دارد. یکی از آن ها یا هر دو می توانند روی سر باشند (دومی می تواند در نزدیکی سر باشد، مثلاً روی شانه). جریان کوچک (حدوداً 1 میلی ولت) را در این شرایط اعمال می کنند.

پزشک می تواند انتخاب کند که الکترودها را کجا قرار دهد (و به این ترتیب کدام قسمت از مغز را تحریک کند) و می تواند قطبیت را معکوس کند، بنابراین یا مغز را فعال و یا مهار کند.

این فناوری بسیار ساده و کم هزینه است. در واقع چندین دستگاه اکنون در بازار موجود است (احتمالاً معروف ترین آن Focus tDCS است.) این روند به طور معمول ممکن است طی یک دوره چند هفته ای چیزی نزدیک به ده جلسه انجام شود.

تحریکات صوتی و تصویری (AVE)

در این روش از نور و صدا پالس شده برای ایجاد تغییراتی در عملکرد مغز استفاده می کند.  پاسخ بستگی به میزان تحریک دارد، به این معنی که امواج مغزی (EEG) ریتم تحریک را دنبال می کنند، به عنوان مثال میزان نور و صدا در قدرت 10 هرتز فعالیت آلفا EEG را تحریک می کند (از آنجا که 10 هرتز در محدوده آلفا است).

شواهد نشان می دهد که AVE ممکن است تغییراتی در انتقال دهنده های عصبی (به عنوان مثال سروتونین ، اندورفین) و همچنین در جریان خون مغزی ایجاد کند (که معمولاً در اختلالات مغزی تغییر ایجاد می کند).

AVE می تواند یک وسیله کمکی مفید برای استفاده از بیوفیدبک و نوروفیدبک باشد.

CES – اعمال الکتریسیته متناوب

(CES) به عنوان الکتروتراپی جمجمه یا تحریک الکتروتراپی جمجمه نیز شناخته می شود. این روش تقریبا مانند tDCS است زیرا یک محرک الکتریکی را بر مغز اعمال می کند. اما به جای استفاده از ولتاژ ثابت، از جریان متناوب استفاده می شود. الکترودها به طور معمول به لوب های گیجگاهی وصل می شوند.

چگونه می توان به نوروتراپی دسترسی پیدا کرد؟

تمام اشکال عصب درمانی که ذکر شد را می توان در خانه و با استفاده از دستگاه های مصرف کننده و با هزینه مناسب تهیه کرد. این بدان معناست که، آنها معمولاً بی خطر و (نسبتاً) غیر تهاجمی به حساب می آیند. اما بازهم باید احتیاط کرد. هر چیزی که می تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد مغز داشته باشد، ممکن است در صورت استفاده به روش اشتباه یا در زمان اشتباه اثر مخربی نیز داشته باشد. تأثیر نوروتراپی بر مغز شما تا حدی بستگی به وضعیت مغز شما دارد. اگر مغز در حالت ظریف، شکننده یا بیش از حد حساس است، پس از آن هر عصبی درمانی، ممکن است عواقب منفی داشته باشد. اما اغلب این شرایط پایدار نیست.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی درمان نورفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی | درمان اسکیزوفرنی | انواع اسکیزوفرنی

ترس از ازدواج | درمان فوبیای ازدواج | دلایل ترس از ازدواج

دلریوم | دلریوم در سالمندان | درمان دلریوم در سالمندان

اضطراب سخنرانی | فرمول سخنرانی بدون استرس

تاثیرات تنبیه بدنی بر روی کودکان

درمان اضطراب با نوروفیدبک و بیوفیدبک ؛ شیوه درمانی شگفت…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.