نوروفیدبک برای درمان چه اختلالاتی استفاده می شود؟ | نوروفیدبک چیست

۱۶۶

نوروفیدبک برای درمان چه اختلالاتی استفاده می شود؟

موارد استفاده نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک برای درمان چه اختلالاتی استفاده می شود
نوروفیدبک برای درمان چه اختلالاتی استفاده می شود

اگر به دنبال یک روش جایگزین برای درمان مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب یا ADHD هستید، ممکن است در جستجوی خود با روش نوروفیدبک برخورد کنید. شاید شما خودتان نیز کنجکاو باشید که درباره ی نوروفیدبک بیشتر بدانید، اینکه چگونه کار می کند و اینکه آیا می تواند به شما کمک کند. پس با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را با هم بیابیم.

نوروفیدبک چیست؟

با وجود اینکه نوروفیدبک حدود ده ها سال است که توسط سازمان هایی مانند ناسا و تیم های ورزشی حرفه ای مورد استفاده قرار گرفته است، بسیاری از افراد تا همین اواخر نیز از آن چیزی نشنیده بودند. اما این روزها به دلیل پیشرفت های اخیر در علم و فناوری شناخت بیشتری نسب به نوروفیدبک حاصل شده است.

نوروفیدبک زیر مجموعه ای از بیوفیدبک است. بیوفیدبک یک روش درمانی برای این است که بتوانید یاد بگیرید برخی از عملکردهای بدن خود را از طریق بازخورد خارجی کنترل کنید. مثلا این که با مشاهده وضعیت تنفس خود بر روی مانیتور سعی کنید تنفس خودرا در صورت نیاز کاهش دهید.

نوروفیدبک در حقیقت بیوفیدبکی است که به طور خاص به مغز شما را هدف قرار می دهد. اغلب اوقات در کنار آن از یک دستگاه EEG استفاده می می شود و به همین دلیل نیز بعضی اوقات به عنوان بیوفیدبک EEG شناخته می شود. در حالی که چندین شکل مختلف نوروفیدبک وجود دارد، متداول ترین شکل آن، آموزش موج مغزی است.

امواج مغزی به الکتریسیته طبیعی که همه ما در مغز خود داریم، اشاره دارد. این امواج از سرعت های کند تا سریع درحال حرکت هستند و می توانند تاثیر زیادی در نحوه احساسات ما داشته باشند. به عنوان مثال، خیلی از موجهای کند که در طول روز شکل می گیرند می توانند در تمرکز موضوعات نقش داشته باشند. خیلی از امواج سریع نیز می توانند در اضطراب نقش داشته باشند.

نوروفیدبک چگونه انجام می شود؟

اغلب، نوروفیدبک با نقشه برداری از مغز آغاز می شود. این کار با اتصال حسگرها به پوست سر انجام می شود تا شرایط امواج مغزی شما ثبت شود. این نشان می دهد که چگونه و کجا این امواج مغزی در مغز شما شکل می گیرند. نوروفیدبک با توجه شیوه ی این امواج متفاوت است که منجر به عملکرد بهینه تر مغز می شود.

نوروفیدبک برای درمان چه اختلالاتی استفاده می شود
رنوروفیدبک برای درمان چه اختلالاتی استفاده می شود

کاربرد نوروفیدبک چیست؟

اکنون می دانیم که وقتی صحبت از مغز می شود، مغز بزرگتر بهتر است! مغز بزرگتر نشانگر سلامت مغز است. البته در صورتی که بیماری خاصی باعث افزایش اندازه طبیعی مغز نشده باشد. در مقابل، یک مغز کوچک عموما با کاهش حافظه و دیگر عوارض  مواجه است. مطالعات حاکی از، همبستگی بین نوروفیدبک و افزایش ماده سفید و خاکستری در مغز است.

به این توانایی رشد و تغییر مغز، نوروپلاستیک گفته می شود. مطالعات نشان می دهد افرادی که دارای مغزهای بزرگتر و سالم تری هستند کمتر  در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند. آنها همچنین ممکن است فراخوانی، وضوح، تمرکز و خلاقیت قوی تری را نیز تجربه کنند.

 

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

 

 

عصب پلاستیکی چیست و چگونه می تواند به شما کمک کند؟

 

بهبود حافظه

مطالعات همچنین روش نوروفیدبک را با بهبود حافظه مرتبط دانسته است. این ممکن است در نتیجه افزایش نوروپلاستیک باشد. نوروپلاستیک بیشتر با رشد سیناپسی در هیپوکامپ که بخشی از مغز برای حافظه کوتاه مدت است اتفاق می افتد.  مثل به یاد آوردن نام ها و مکالمات.

در یک مطالعه مشخص شد که آموزش نوروفیدبک، حافظه کوتاه مدت بینایی و فضایی را در 70٪ از شرکت کنندگان شرکت کننده در آزمایش بهبود بخشیده است. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده اند که آموزش نوروفیدبک در بعضی موارد ممکن است از سایر آموزش های شناختی مؤثرتر باشد.

 بهبود خواب

بسیاری از افرادی که از طریق درمان نورو فیدبک وارد عمل می شوند، از بهبود کیفیت خواب خود خبر می دهند. غالباً، اختلالات خواب با اختلال در تنظیم امواج دلتای کند اتفاق می افتد. بسیاری از افراد با مشکلات خواب ممکن است دریابند که آنها به اندازه کافی امواج کم تحرک در شب ندارند که باعث شوند مغز در خواب و استراحت باقی بماند. با این وجود ممکن است آنها در طول روز مازاد این امواج را داشته باشند که منجر به خواب آلودگی یا عدم تمرکز در وقت های لازم می شود.

افراد دیگر ممکن است دریابند که امواج خیلی سریع در هنگام شب در مغزشان دارند، نوروفیدبک می تواند به مغز پرکاری که نمی خواهد “خاموش شود” کمک می کند. نوروفیدبک هم چنین می تواند به بازگرداندن این امواج کمک کند، لذا می تواند به بهبود کیفیت کلی خواب کمک کند.

کاهش علائم ADHD

مبتلایان به ADHD دارای نقشه های مغزی هستند که تمایل دارند بیش از حد موج های تتا با حرکت کند  را همراه با اختلالاتی در ریتم های حسی حرکتی نشان دهند. تحقیقات نشان داده اند که با بازگرداندن تعادل به این مناطق در مغز، روش درمانی نورو فیدبک می تواند راهی برای درمان ADHD باشد. برخی تحقیقات حتی ادعا کرده اند که نوروفیدبک ممکن است به اندازه دارو موثر باشد.

در حالی که تشخیص ADHD نیاز به رعایت معیارهای مشخصی دارد که توسط ملاک های رفتاری استاندارد شده تنظیم شده است پس از تشخیص دقیق توسط متخصص می توان از روش نوروفیدبک برای درمان این افراد کمک گرفت.

کاهش اضطراب

اضطراب معمولاً همراه با علائم افکار مسابقه، احساس در لبه ی پرتگاه بودن و یا اختلالات خواب است. اغلب اوقات، این در یک نقشه مغز منعکس می شود که مازاد امواج مغزی سریع را نشان می دهد.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

 

 

مطالب پیشنهادی:

ترس از مار | درمان فوبیای مار | چه چیزی مار را فراری می دهد

ترس از تاریکی | چگونه ترس از تاریکی را از بین ببریم

بیماری های مقاربتی چیست؟ | خطرناک ترین بیماری های مقاربتی

مشاوره زناشویی | سوالات مشاوره زناشویی تلفنی رایگان | بهترین…

خودارضایی آیا به رابطه زناشویی آسیب می زند؟ | بهترین مرکز…

درمان بی خوابی در بزرگسالان | عوارض بی خوابی | درمان قطعی بی…

درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک | بهترین مرکز نوروفیدبک در…

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.