نوروفیدبک رو میشناسین ؟ یک روش درمانی شگفت انگیز

۶۱۳

نوروفیدبک یک روش درمانی شگفت انگیز

 

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک راهی برای تمرین فعالیت های مغزی است.

نوروفیدبک از کجا شروع شد؟

نوروفیدبک یک روش کاملا امن و بدون درد است که در سال 1924 پایه گذاری آن آغاز شد، هنگامی که هانس برگر، روانپزشک آلمانی، اولین ضبط EEG در جهان را با استفاده از دو الکترود و یک گالوانومتری بالستیک برای ثبت فعالیت مغزی یک پسر 17 ساله که تحت عمل جراحی مغز و اعصاب قرار گرفته بود، ساخت. برگر کلمات “امواج آلفا” و “امواج بتا” را به وجود آورد. سپس جو کامیا، پدر نوروفیدبک مدرن، تحقیقات بیشتری انجام داد تا نشان دهد که مردم می توانند فعالیت مغز خود را با استفاده از نوروفیدبک کنترل کنند.

تحقیقات در مورد امواج آلفا انجام داد، نشان می دهد که مردم می توانند به طور آگاهانه فعالیت مغز خود را کنترل کنند و به حالت آلفا وارد شوند، حالت روانی که به شدت با آرامش و استرس در ارتباط است. این اولین تظاهرات معتبر از آموزش نوروفیدبک EEG در انسان بود.

در دهه 1970 نوروفیدبک باعث جلب توجه افرادی شد که به طور مداوم درگیر مدیتیشن و به دنبال رشد معنوی و روشنگری بودند،. در نتیجه، این تکنیک در میان بسیاری از محققان در آن زمان، شهرت منفی را به عنوان علم محدود کننده به دست آورد. در نهایت، با این حال، مزایای استفاده از نوروفیدبک در درمان سلامت روانی و مسائل پزشکی روشن تر شد. این تغییر در چشم انداز، همراه با تعدادی پیشرفت در فن آوری رایانه، این رویکرد را به یک تکنیک علمی تبدیل کرده است که امروزه در سلامت روان نقش مهمی دارد.

 

گسترش نوروفیدبک در دهه های گذشته 

در طول دهه های گذشته، روش های آموزش نوروفیدبک به طور مداوم بهبود واثربخشی  یافته است . همانطور که روش های جدید دیگری بوجود می آید، احتمال دارد که نوروفیدبک بتواند به عنوان درمان غیر دارویی برای بسیاری از اختلالات اهمیت پیدا کند. برای مثال،  با روش تصویربرداری fMRI که پیشرفتی بزرگ برای این درمان است با اجازه دادن به کشف مناطق مغزی که تحت تاثیر درد مزمن  است و در نتیجه اجازه مداخله هدفمند می دهد.

اگر فردی بتواند به طور مستقیم کنترل فعال سازی مناطق مغزی خاص را بیاموزد، می تواند به طور بالقوه قادر به کنترل مکانیسم های نوروفیزیولوژیک باشد که ممکن است در درمان بیماری کمک کند.

 

نوروفیدبک
نوروفیدبک

نظریه نوروفیدبک

نوروفیدبک بر اساس مفهوم عملکرد مغز به عنوان یک نتیجه از فعالیت های موج مغزی است یعنی این نظریه نشان می دهد که اختلالات مغزی  یا روانی در تنظیم  فعالیت های امواج مغز موثر است.

 

درباره امواج مغزی چه می دانید؟

مغز تومورهای شناختی و حرکتی خود را از طریق فعالیت های امواج مغزی تولید می کند. امواج مغز چهار نوع اصلی هستند: امواج بتا، امواج آلفا، امواج تتا و امواج دلتا.

امواج بتا سریع و با دامنه کم هستند. این امواج با هشیاری، بیداری و تمرکز بر فعالیت مرتبط تاثیر می گذارند. امواج آلفا نسبت به موج بتا آهسته تر هستند و دامنه بالاتری دارند. این امواج همراه با هماهنگی ذهنی و یادگیری هستند.

امواج آلفا به وسیله بازتابی آرام، وقفه ای از کار یا پیاده روی آغاز می شود.امواج تتا با حافظه، اطلاعات ناخودآگاه، تصاویر زنده و یادگیری مرتبط هستند. این امواج از امواج آلفا کندتر هستند و دامنه بالاتری دارند.امواج دلتا کمترین موج مغزی هستند و همچنین دارای بالاترین دامنه هستند. این امواج همراه با حالت خواب ،عمیق خواب و بازسازی است.

با این حال، در حالی که ممکن است یک موج مغزی در یک موقعیت خاص تسلط یابد، سایرین نیز تنها در سطوح پایین فعالیت می کنند. در برخی از اختلالات روانی و عصبی، این امواج مغزی ممکن است تحت نظارت باشد، درواقع موجی که ناخواسته تولید شده در صورت لزوم در زمان اشتباه یا مورد دلخواه تولید نمی شود.

 

نوروفیدبک
نوروفیدبک

 

نوروفیدبک چیست؟

هر آنچه که احساس می کنید و انجام می دهید را فعالیت های مغز شما تعیین می کند در حالیکه اکثر افراد عملکردی طبیعی مغزشان دارد اما هنوز افرادی با اختلالات مغزی یا احساسی مزمن وجود دارند که این اختلالات بر زندگی روزمره آنها  تأثیر می گذارد. اینجاست  که نوروفیدبک می تواند کمک کند در حقیقت نوروفیدبک راهی برای تمرین فعالیت های مغزی است. (مرکز مشاوره کودک)

برای درک نوروفیدبک ابتدا باید کمی درباره امواج مغزی بدانیم : امواج مغزی موجب تولید انرژی الکتریکی می شود که به وسیله آن سلول های مغزی شما با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند همچنین امواج مغزی  به ما در مورد چگونگی احساسات و عملکردهای خود همانند: عادت های فکری، سطوح مختلف استرس، حالت مختلف خلقی و عملکرد کلی مغز می گویند.

نوروفیدبک چگونه عمل می کند؟

در نوروفیدبک با استفاده از سنسورهایی که روی پوست سر قرار می گیرند، می توانیم فعالیت های مغزی را اندازه گیری و نظارت کنیم سپس با نرم افزار تجزیه و تحلیل مغز، مشخص می کنیم که چه فعالیت های خاصی باعث ایجاد نشانه هایی در شما می شوند. بنابراین هنگامی که نواحی نگران کننده را می دانیم، می توانیم یک برنامه آموزشی برای هدایت مغزمان به حالتی راحتتر و کارآمدتر ایجاد کنیم. ( مرکز مشاوره خانواده آنلاین )

در عمل  نوروفیدبک، ما آنچه که مغز شما واقعا انجام می دهد را با آنچه که می خواهید انجام می دهید مقایسه می کنیم. هنگامی که مغز شما در حال نزدیک شدن به یک حالت راحت تر است، شما با یک پاسخ مثبت بر روی یک صفحه رایانه پاداش می گیرید. معمولا این بازخورد عصبی در قالب یک بازی ویدیویی، موسیقی یا فیلم است. صداها و عکس ها بلافاصله به شما می گویند که مغز شما به یک مکان مطلوب تر نزدیک می شود و در غیر این صورت هنگامی که فیلم متوقف می شود، این به این دلیل است که مغز شما به سمت دیگری حرکت می کند.در واقع مغز شما برای رسیدن به یک موقعیت راحت تر و کارآمدتر تلاش می کند و همانند یادگیری هر مهارت جدید، نیاز به زمان و تکرار دارد همچنین به اندازه تمرینات جسمانی، عضلات خاصی را ایجاد می کند.

 

نوروفیدبک
نوروفیدبک

 

 

چگونه باعث تغییرات می شود؟

نوروفیدبک می تواند توسط فعالیت موج مغزی غیرمتعارف برای درمان بیماری هایی مشخص مفید است. نوروفیدبک به افراد برای تنظیم عملکرد بهینه مغز خود با خود تنظیمی موج مغزی کمک می کند. درمان نوروفیدبک  مکمل درمان های مرسوم  است و تحت عنوان درمانگر نوروفیزیک مورد استفاده قرار می گیرد، در حقیقت یک مغز تنظیم شده بیشتر به درمان متعارف مانند دارو و روان درمانی پاسخ می دهد.

چه اتفاقی در یک جلسه نورو فیدبک رخ می دهد؟

زمان یک جلسه نوروفیدبک معمولا بین 30دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و ممکن است یک تا سه بار در هفته انجام شود. ممکن است جلسات  به طور متوسط به مدت 20 هفته انجام شود. با این وجود، تعداد جلسات مورد نیاز، بستگی به نوع و شدت بیماری دارد.

تجربه نوروفیدبک معمولی شامل نشستن روی صندلی با سنسورهایی متصل به پوست سر شما است. این سنسورها به یک برنامه کامپیوتری EEG متصل می شوند که فعالیت مغز شما را پردازش و ضبط می کند. تعداد سنسورهایی که استفاده می شوند بستگی به امکانات دارد – برخی ممکن است فقط از دو سنسور مغناطیسی و دو سنسور گوش استفاده کنند، در حالی که دیگران ممکن است با استفاده از یک دستگاه کوهپیمایی تخصصی با 19 سنسور نصب شده استفاده کنند. ( مراکز مشاوره روانشناسی )

 

نوروفیدبک
نوروفیدبک

آیا نوروفیدبک بر تسکین درد موثر است؟

نوروفیدبک می تواند تأثیر مستقیم بر پردازش درد داشته باشد. با یادگیری خود تنظیمی عملکردهای مغز، یک بیمار می تواند فعالیت الکتریکی مناطق مختلف مغز که درگیر درک درد ، درمان درد یا حافظه درد هستند را تغییر دهد. نوروفیدبک می تواند به کاهش یا حتی از بین بردن درد  کمک می کند، برای مثال افسردگی ، اضطراب و بسیاری از بیماری های مشترک دیگر.

عوامل روانشناختی که بر ادراک درد تاثیر دارند توانایی تغییر فرآیندهای بیوشیمیایی بدن ما  را دارند. افکار ما نیز می توانند تاثیر مستقیمی بر روی این فرآیند داشته باشند و به طور بالقوه باعث ایجاد درد شوند. در حقیقت شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کنترل شناختی درد می تواند تأثیر مستقیمی بر تحریک تولید اندورفین ها داشته باشد.

اما چگونه باعث کاهش درد می شود؟

یکی دیگر از مواردی که نوروفیدبک می تواند در آن درد را تسکین دهد تنظیم مقیاس عاطفی درد است. قشر جلویی با احساس ناخوشایندی مرتبط با درد همراه است و آموزش نوروفیدبک در این ناحیه مغز قادر به ایجاد تغییراتی در تأثیر درد بر بیماران مبتلا به سندرم های درد حاد و مزمن است. تحمل درد مزمن نیز می تواند تغییراتی در عملکرد سازمان مغز را ایجاد کند. نوروفیدبک می تواند کنترل درد را با تغییر اتصال بین مناطق مغز، باعث ایجاد تغییرات طولانی مدت در شبکه های عصبی شود که می تواند از تغییرات ناشی از درد مزمن جلوگیری کند. (مرکز مشاوره زناشویی آنلاین )

در واقع، اطلاعات بالینی در زمینه اثربخشی درمان نوروفیدبک در تعدادی از بیمارانی با درد مزمن نشان می دهد:که نوروفیدبک می تواند شدت سردرد را به ویژه در کودکان و نوجوانان کاهش دهد،همچنین نوروفیدبک می تواند بر میگرن ، دردهای مرتبط با فیبرومیالژیا ،دردهای پس از عمل و دردهای سرطان موثر باشد.

 

نوروفیدبک
نوروفیدبک

 

 

منبع


مطالب پیشنهادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.