نوروفیدبک و عملکرد ورزشی | نوروفیدبک و ورزش | نوروفیدبک چه کاربردی در ورزش دارد

نوروفیدبک و عملکرد ورزشی

۱,۵۵۸

نوروفیدبک و عملکرد ورزشی

نوروفیدبک و عملکرد ورزشی

نوروفیدبک و عملکرد ورزشی
نوروفیدبک و عملکرد ورزشی

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک فعالیتهای مغز را شامل هر چیزی که احساس می کنید و انجام می دهید نشان می دهد. زمانی که مغز  بعضی افراد عملکرد طبیعی ندارد ، و هنوز عدم تعادل مغز یا احساسات مزمنی دارند که بر زندگی روزمره آنها تأثیر می گذارد اینجاست که نوروفیدبک می تواند کمک کند.

 امواج مغزی و  نوروفیدبک

نوروفیدبک راهی برای آموزش فعالیت مغز است.برای درک نوروفیدبک ابتدا باید کمی درباره ی امواج مغزی بدانیم.
امواج مغزی پالسهای الکتریکی هستند که سلولهای مغزی شما به وسیله آنها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. امواج مغزی چیزهای زیادی درباره نحوه احساس و عملکرد شما به ما می گویند. عادات فکری ، سطح استرس ، خلق و خوی اساسی و عملکرد کلی مغز.

 نحوه کار نوروفیدبک

با استفاده از سنسورهای موجود در پوست سر ، می توان این فعالیت را اندازه گیری و نظارت کرد. با استفاده از نرم افزار تجزیه و تحلیل مغز (نقشه مغزی) ، می توانیم مشخص کنیم که کدام فعالیت خاص منجر به کدام علائم شما می شود.
پس از شناختن زمینه های نگرانی ، می توانیم یک برنامه آموزشی ایجاد کنیم که به شما کمک کند مغز شما را به حالت راحت و کارآمد بکشاند. و این موضوع ما را به سوی نوروفیدبک سوق می دهد.

 آنچه در یک جلسه نورو فیدبک به دست می آوریم

در طی یک جلسه نوروفیدبک ، ما آنچه را که مغز شما واقعاً انجام می دهد با آنچه دوست دارید انجام دهد مقایسه می کنیم. هنگامی که مغز شما به وضعیت مطلوب نزدیک شده است ، از یک پاسخ مثبت روی صفحه رایانه پاداش می گیرید. معمولاً این “بازخورد عصبی” به صورت یک بازی ویدیویی ، موسیقی یا فیلم است.

صدا و تصویر بلافاصله به شما می گویند چه وقتی مغز شما به مکانی کارآمد تر نزدیک و چه موقع دور می شود. وقتی فیلم پخش می شود ، به این دلیل است که مغز شما به حالت دلخواه نزدیک می شود. وقتی فیلم متوقف می شود ، به این دلیل است که مغز شما به روشی دیگر پیش می رود. درست مثل تمرینات بدنی، هرچه بیشتر مغز شما برای رسیدن به موقعیتی راحت تر و کارآمد تر تلاش کند ، عملکرد نیز بهتر می شود. مانند یادگیری هر مهارت جدید ، به سادگی به زمان و تکرار نیاز دارد.

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان کلینیک بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

09212773724- 02122636858- 02126767945

نوروفیدبک و عملکرد ورزشی

عملکرد مغزی باید یک نگرانی اصلی برای همه ورزشکاران مشتاق باشد. هرچه عملکرد مغز یک فرد بهتر باشد ، عملکرد کلی فرد بهتر خواهد بود! نوروفیدبک در بهبود عملکرد مغز کمک می کند ، که به نوبه خود باعث بهبود توانایی ورزشکاران برای بهترین عملکرد خود می شود.

بسیاری از ورزشکاران حرفه ای از نوروفیدبک برای بهبود عملکرد ورزشی خود استفاده می کنند ، از جمله اعضای تیم اسکی المپیک ایالات متحده ، کری والش-جنینگز ، بازیکن والیبال ساحلی المپیک ، و اعضای تیم فوتبال ایتالیا. در حقیقت ، وقتی ایتالیا در سال 2006 جام جهانی فوتبال را بدست آورد ، اعضای تیمشان نوروفیدبک را سلاح مخفی خود در توانایی عملکرد و موفقیت توصیف کردند.

نوروفیدبک برای عملکرد بهتر ورزشکاران
نوروفیدبک برای عملکرد بهتر ورزشکاران

5 راه نوروفیدبک برای عملکرد بهتر ورزشکاران

1. توجه و تمرکز

عملکرد ورزشی خواسته های سنگین را برای تمرکز بر مغز قرار می دهد در حالی که همزمان محرک هایی برای پرت کردن حواس فرد ارائه می شود. در حالی که ورزش های مختلف به طور کلی خواسته های مختلفی را روی مغز قرار می دهند ، نوروفیدبک باعث می شود فرد ضمن حفظ سطح بالایی از عملکرد مغز ، بتواند در کار خود باقی بماند.

2. کنترل عاطفی را بهبود می بخشد

احتمالاً یکی از دشوارترین جنبه های ورزشکار بودن توانایی عملکرد است بدون اینکه تحت تأثیر محرک های عاطفی باشد. اضطراب نسبت به یک بازی بزرگ آینده یا فشار برای انجام استانداردهای بالا می تواند بر عملکرد یک ورزشکار تأثیر منفی بگذارد. نوروفیدبک ، خلق و خو و درک عاطفی را تثبیت می کند ، از جمله درک و توانایی مقابله با استرس. این امر به طور کلی اضطراب را کاهش می دهد و باعث می شود مدیریت عاطفی آسان تر شود. نوروفیدبک به کاهش حواس پرتی ناشی از این احساسات کمک می کند تا یک ورزشکار بتواند بهینه عمل کند.

3. کاهش شناختی را کند می کند

با افزایش سن ، مغز به طور طبیعی در مناطق خاصی مانند حافظه شروع به کاهش فعالیت می کند. همانطور که فرد باید بدن را حفظ کند تا حالت بدنی اصلی او حفظ شود ، تناسب اندام برای مغز نیز لازم است تا مغز در بهترین حالت عملکرد خود را حفظ کند. نوروفیدبک به عنوان این تمرین مغز برای حفظ بالاترین توانایی خود عمل می کند. با افزایش سن یک ورزشکار و انجام نوروفیدبک ، کیفیت عملکرد به صورت طبیعی تضعیف نمی شود ، زیرا مغز در شرایط اوج قرار می گیرد.

4- خواب را بهبود می بخشد

خواب شخص به طور مستقیم بر نحوه انجام هرگونه وظیفه در طول روز تأثیر می گذارد ، چه از نظر عملکرد ذهنی و چه از نظر جسمی. ورزشکاران برای حفظ سلامت مغز نیاز به خواب ترمیمی دارند. خواب همچنین در فرایند بهبودی کمک می کند و به بهتر نگه داشتن این ورزشکار در بهترین وضعیت  سلامت جسمی کمک می کند. تاثیر نوروفیدبک به بهبود کیفیت و عمق خواب ثابت شده است ، که به طور مستقیم به عملکرد یک ورزشکار تاثیر می گذارد.

5- عملکرد مغز بعد از آسیب دیدگی مغز را بازیابی می کند

ورزشکاران به دلیل ماهیت ورزش از آسیب دیدگی مغزی رنج می برند. آسیب دیدگی مغز می تواند در یک حادثه منفرد یا در حادثه های تکراری اتفاق بیفتد ، مانند زمانی که یک فوتبالیست بعد از سالها بازی بارها و بارها با سر خود به توپ ضربه می زند یا سر او با آن برخورد می کند. به دلیل آسیب دیدگی مغز ، مشکلاتی در مناطقی مانند توجه ، کنترل عاطفی ، کنترل تعادل ، کنترل تکانه ، اضطراب ، افسردگی ، بی خوابی و حتی تشنج ایجاد می شود.

توانایی طبیعی مغز برای سازماندهی مجدد خود با ایجاد شبکه های عصبی جدید و تصحیح اتصالات وجود دارد. به لطف نوروپلاستی ، نوروفیدبک قادر به آموزش مغز است که یکبار دیگر عملکرد طبیعی خود را انجام دهد ، حتی اگر سالها از آسیب اولیه گذشته باشد. نوروفیدبک برای همه سنین بی خطر است. هر ورزش تاثیرات مختلفی را روی مغز می گذارد، بنابراین پروتکل درمانی از موردی به مورد دیگر متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه نوروفیدبک می تواند برای مورد خاص شما انجام دهد ، یک مشاوره با یک متخصص نوروفیدبک را برنامه ریزی کنید.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان کلینیک بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

09212773724- 02122636858- 02126767945

مطالب پیشنهادی:

منابع:

https://www.advancedneurotherapy.com/blog/2015/06/04/sports-performance-neurofeedback

https://brainworksneurotherapy.com/what-is-neurofeedback

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.