نوروفیدبک و نوازندگان | تاثیر نوروفیدبک بر عملکرد موسیقیدانان | نوروفیدبک و موسیقی

نوروفیدبک و نوازندگان

۹۶۱

نوروفیدبک و نوازندگان

تحقیقات جدید در مورد نوروفیدبک و نوازندگان

آیا نوروفیدبک می تواند عملکرد موسیقی را بهبود بخشد؟

مطالعات علمی نشان داده اند که حداقل ده جلسه 15 دقیقه تمرین نورو فیدبک در طی چند هفته پیشرفت چشمگیر در عملکرد موسیقی و پیشرفت های تا 50٪ اندازه گیری شده را حاصل کرده است. 61 دانشجو از کالج رویال موسیقی در لندن در این مطالعه سال 2003 شرکت کردند. آنها به طور تصادفی به روشهای مختلف آموزش اختصاص داده شدند ، فقط گروه تحت آموزش نوروفیدبک آلفا-تتا پیشرفتهای قابل توجهی در مهارتهای موسیقی داشتند. اجرای آنها قبل و بعد از نوروفیدبک توسط 3 قاضی خبره از هیئت همراه انجمن معیارهای ارزیابی موسیقی قضاوت و اندازه گیری شد.

نوروفیدبک برای عملکرد بهتر موسیقی دانان و نوازندگان

امپریال کالج لندن و بیمارستان چارینگ کراس ، راهی برای کمک به نوازندگان در اجرای موسیقی خود به طور متوسط تا 17 درصد ، معادل بهبود یک درجه یا کلاس افتخارات است ، کشف کرده اند. تحقیقات منتشر شده ، نشان می دهد که با استفاده از روندی موسوم به نورو فیدبک ، دانشجویان کالج موسیقی رویال لندن توانستند عملکرد خود را در چندین زمینه از جمله درک موسیقی و تخیل موسیقی و ارتباط آنها با مخاطبان بهبود ببخشند.

این مطلب را از دست ندهید: درمان چاقی با نوروفیدبک

نظر دکتر توپاس اگنر درباره نوروفیدبک و موسیقی دانان

دکتر توبیاس اگنر ، از امپریال کالج لندن در بیمارستان چارینگ کراس ، یکی از نویسندگان این تحقیق ، اظهار داشت: “این یک استفاده بی نظیر از نوروفیدبک است. از این برای کمک به تعدادی از شرایط مانند اختلال کمبود توجه و صرع  و ADHD استفاده می شده،  اما این اولین باری است که از آن برای بهبود مجموعه پیچیده ای از مهارت ها مانند اجرای موسیقی در دانش آموزان سالم استفاده می شود. “

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان کلینیک بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

09212773724- 02122636858- 02126767945

آزمایش نوروفیدبک بر روی دانش آموزان مدرسه ی موسیقی

نحوه ی آزمایش نوروفیدبک

نوروفیدبک از طریق سنسورهای متصل به پوست سر که امواج مغزی را فیلتر می کند بر فعالیت های  مغز نظارت می کند. این امواج مغزی فیلتر شده سپس در قالب یک بازی ویدیویی که روی صفحه نمایش داده می شود ، به فرد تغذیه می شوند و شرکت کننده می آموزد که بازی را با تغییر جنبه های خاص فعالیت مغز خود کنترل کند. این تغییر در فعالیت مغز می تواند بر عملکرد شناختی تأثیر بگذارد.

  •  آزمایش اول نوروفیدبک
22 دانش آموز از 36 نفر در دو پروتکل نوروفیدبک (SMR و beta1) آموزش داده شدند ، که معمولاً به عنوان ابزاری برای تقویت توجه مورد استفاده قرار می گیرند ، و به دنبال آن ، روی یک پروتکل آرامش عمیق آلفا / تتا.علاوه بر این ، از گروه دوم 12 نفر به رژیم ورزش هفتگی و برنامه “تمرین مهارت های ذهنی” مشغول برنامه های کاربردی در روانشناسی ورزشی مشغول بودند. گروه سوم شامل یک گروه آموزشی و از نظر سن و گروه بدون آموزش بودند که به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شدند.
  •  آزمایش دوم نوروفیدبک

گروه های مختلف دانش آموزان به طور تصادفی به یکی از شش گروه تمرینی اختصاص داده شدند: نوروفیدبک آلفا / تتا ، نوروفیدبک بتا 1 ، نوروفیدبک SMR ، ورزش بدنی ، آموزش مهارت های ذهنی ، یا گروهی که مشغول آموزش الکساندر تکنیک بودند.

نتایج آزمایشات نوروفیدبک

در کل دانش آموزانی که تحت آموزش نورو فیدبک قرار گرفتند ، مشخص شد که عملکرد خود را به طور حاشیه ای در مقایسه با افرادی که سایر روش های آموزش را دریافت کرده اند بهبود بخشیده اند ، اما کسانی که پروتکل آلفا / تتا (a / t) دریافت کرده اند ، بیشترین بهبود در عملکرد را داشته اند. 

پروفسور جان گروزلیر، از امپریال کالج لندن و نویسنده ارشد این تحقیق ، می افزاید: “این نتایج نشان می دهد که نوروفیدبک می تواند تأثیر چشمگیری در عملکرد موسیقی داشته باشد. پروتکل آموزش آلفا / تتا برنامه های امیدوارکننده ای را به عنوان مکمل پیدا کرده است. 

 عوارض نوروفیدبک

 

در صورتی که درمان بیو فیدبک توسط پزشکان بی تجربه یا بی دقت انجام شود ، ممکن است باعث ایجاد عوارض ناخواسته مانند موارد مرتبط با فعال سازی نامناسب از جمله اضطراب ، خواب آلودگی و بی نظمی خواب شود.چنین عوارض جانبی باید فوراً فروکش کنند و فورا آموزش نامناسب متوقف شود. هنگام کار با افرادی که دارای شرایط خاصی مانند میگرن ، اختلال تشنج یا اختلال دو قطبی هستند ، استفاده نامناسب ممکن است به جای سرکوب علائم بیشتر از قبل تحریک شود. بنابراین ، نوروفیدبک باید فقط توسط متخصصان آموزش دیده انجام شود.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان کلینیک بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

09212773724- 02122636858- 02126767945

مطالب پیشنهادی: 

 

منابع:
https://www.aapb.org/i4a/pages/index.cfm?pageID=3388
https://brainworksneurotherapy.com/neurofeedback-peak-performance

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.