نوروفیدبک چگونه کار می کند؟ | نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟|

۲۹۵

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

بیوفیدبک درمانی

اشکال مختلفی از درمان بیوفیدبک وجود دارد  که با استفاده از برخی تکنیک های آرام سازی عضلانی، نفس کشیدن و تمرینات ذهنی انجام می شود. اکنون در مطالعات بیشماری که برای آزمایش بیش از ده ها روش درمانی انجام شده بیوفیدبک، یکی از روش های درمانی اثبات شده است. بیوفیدبک به گونه ای تعامل بین ذهن و بدن محسوب می شود

اما این تعامل ذهن و بدن چگونه کار می کند؟

بیوفیدبک درمانی در ریشه های عصبی شما، با کاهش برانگیختگی سمپاتیک به طیف گسترده ای از علائم کمک می کند. از طریق شناسایی و تغییر فعالیتهای ذهنی خاص و واکنشهای جسمی مرتب با آنها، بیو فیدبک بیماران را آموزش می دهد تا به تنظیم فرآیندهای بدنی ناخودآگاه و غیرارادی خود بپردازند و کنترل بهتری بر استرس خود داشته باشند. بیو فیدبک درمانی درموارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد از جمله  به عنوان یک ضد درد طبیعی و یک درمان طبیعی برای سردرد عمل می کند.

برخی از متخصصان از استعاره “یادگیری برای قرار دادن توپ گلف” برای توصیف عملکرد بیوفیدبک استفاده می کنند. همانطور که شخص با تمرین کردن می تواند بفهمد توپ را در کجا قرار داده و چگونه به آن ضربه بزند که به نقطه ی مورد نظر برسد، بیوفیدبک نیز تقریبا همین استراتژی را پیش می گیرد. همچنین بازخورد مثبت(رفتن توپ به هدف) به شما برای بهبود ضربه بعدی کمک بسیاری می کند. در بیوفیدبک، بیمار اندازه ی پاسخ های فیزیولوژیکی خود را دنبال می کند و هرچه در یک جهت سالم تر و بهتر حرکت کنند، تقویت و یادگیری مثبت نیز در آن جهت بیشتر صورت می گیرد.

آیا بیوفیدبک واقعا موثر است؟

پس از بررسی بیش از 60 مطالعه مرتبط با بیو فیدبک، انستیتوی روانپزشکی در کالج کینگ لندن، درمان بیوفیدبک را “مداخله روانشناختی غیر تهاجمی، مؤثر برای اختلالات روانپزشکی” توصیف کرد، بر این اساس که بیش از 80 درصد از مطالعات، کاهش علائم در نتیجه قرار گرفتن در معرض بیوفیدبک را اعلام کرده اند.  طبق تحقیقات آنها، از مداخلات بیوفیدبک برای درمان اختلالات شایع از جمله اضطراب، اوتیسم، افسردگی، اختلالات خوردن و اسکیزوفرنی با موفقیت استفاده شده است.

کدام روش بیوفیدبک برای من مناسب است؟

درمان های بیو فیدبک فقط برای مدیریت اختلالات روانی مفید نیستند. آنها همچنین در معالجه و ترمیم آسیب ها و درد مزمن استفاده می شوند. از آنجا که در حال حاضر درمانگران چندین روش مختلف بیو فیدبک را ارائه می دهند، متخصصان توصیه می کنند بیماران در طی جلسات درمانی خود چندین روش تنظیم کننده شرایط زیستی(بیوفیدبک) را امتحان کنند. نشان داده شده است که این امر در کاهش چشمگیر علائم مؤثر است.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی نوروفیدبک تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک درمانی نوعی برنامه آموزشی با هدف آموزش بیماران برای کنترل فرآیندهای فیزیولوژیکی غیر ارادی (ذهنی و جسمی) است. که به کاهش علائم دردناک و پریشانی کمک می کند. گزارشات منتشر شده در مقالات پزشکی، تعریف بیو فیدبک را به عنوان “یک تکنیک مرتبط با  ذهن و بدن که در آن افراد یاد می گیرند، چگونه بدن و سیستم فیزیولوژی خود را به منظور بهبود سلامت جسمی، روحی، عاطفی و معنوی کنترل کنند” ارائه داده اند.

از بیوفیدبک درمانی گاهی برای مدیریت فشار خون بالا، درد عضلانی یا تنش، اضطراب، علائم IBS و بی خوابی استفاده می شود. چه بسیار مشکلات جسمی و روحی که با یکدیگر ارتباط دارند. مثلا استرس مزمن گاهی فشار خون بالا را باعث شده یا حداقل آن را بدتر کرده است. به همین دلیل، برخی از کارشناسان معتقدند که بیو فیدبک بسیار مفید بوده و می تواند سلامتی کلی را بهبود بخشد، زیرا به عنوان یک تکنیک طبیعی کاهش استرس موثر است.

بیوفیدبک چگونه کار می کند؟

در اینجا مروری بر آنچه می توانید در یک جلسه بیو فیدبک درمانی انتظار داشته باشید خواهیم داشت:

یک درمانگر بیوفیدبک آموزش دیده ابتدا با انجام چند آزمایش، وضعیت بیمار را ارزیابی می کند. این آزمایشات به پزشک کمک می کند تا با مداخله و دستکاری در رفتارهای جسمی و روحی غیر ارادی مورد نظر ، علائم آنها را به حداقل برساند.
بیوفیدبک نیاز به تجهیزات تخصصی دارد. یک دستگاه بیو فیدبک سیگنالهای فیزیولوژیکی (مانند ضربان قلب و امواج مغزی) را به اطلاعات معناداری تبدیل می کند که بیمار می تواند درک کند. انواع تست هایی که به طور مکرر در درمان های بیو فیدبک مورد استفاده قرار می گیرند آزمایش هایی هستند که دمای پوست، ضربان قلب، فشار عضلات و فعالیت های مغزی را اندازه می گیرند. دستگاه های بیوفیدبک که برای انجام این تست ها استفاده می شود شامل اسکن سطح پوست، الکترومیوگرافی و اسکن مغزی MRI است. (3)
در حال حاضر، محبوب ترین نوع درمان بیو فیدبک که توسط پزشکان انجام می شود، “نوروفیدبک الکتروانسفالوگرافی” نامیده می شود. اختلالات اضطرابی نوعی از مشکلات شایع سلامتی هستند که از طریق این آموزش بیوفیدبک درمان می شود، اگرچه سایر کاربردهای رایج مانند مدیریت درد را نیز داراست. در بسیاری از تنظیمات بیو فیدبک، الکترودهای کوچکی به پوست بیمار وصل می شوند. این الکترورها بازخورد را به یک مانیتور قابل مشاهده می فرستد، علائم فیزیولوژیکی بیمار را ردیابی کرده و نشان می دهد.
از آنجا که جلسات نیاز به مشارکت فعال بیمار دارند، درمان بیو فیدبک تا حدی شبیه به جنبه های خاصی از فیزیوتراپی (PT) است. مانند PT، آموزش بیو فیدبک معمولاً شامل تمرین در خانه در بین جلسات، شامل برخی تمرینات آزمایش و خطا است تا مشخص شود که چه روشی به بهترین وجه عمل می کند و به بیمار به آن نیاز دارد.
بیشتر جلسات درمانی بیو فیدبک حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و دوره معمول درمان معمولاً دو تا سه ماه طول می کشد.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی:

کاربرد نوروفیدبک | نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.