کاربرد نوروفیدبک | نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد

۱,۳۵۳

کاربرد نوروفیدبک

هر آنچه باید درباره ی کاربرد نوروفیدبک بدانید

 

کاربرد نوروفیدبک
کاربرد نوروفیدبک

نوروفیدبک یک روش درمانی غیر تهاجمی است که به بیماران کمک می کند تا یاد بگیرند امواج مغزی خود را برای رسیدن به وضعیت نرمال کنترل کنند. این کار در نوروفیدبک، با ارائه تصویر امواج مغزی به مراجع انجام می شود و به بیمار این امکان را می دهد تا مشاهده کند که چگونه موقعیت های خاصی باعث ایجاد تغییر در امواج مغزی فرد می شوند.

نوروفیدبک چیست؟

برای درک اصول نوروفیدبک ، ما باید در ابتدا به طور خلاصه در مورد بیوفیدبک صحبت کنیم.

بیوفیدبک روشی است که آموزش افراد را در جهت بهبود سلامت جسمی آن ها، به منظور کنترل آگاهانه عملکردهای بدنی، هدف قرار می دهد. به عنوان مثال ، پزشکان یاد می گیرند که ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن و فعالیت دستگاه گوارش را تنظیم کنند.

کاربرد نوروفیدبک
کاربرد نوروفیدبک

نوروفیدبک نوعی از بیو فیدبک است که به افراد آموزش می دهد تا امواج مغزی خود را کنترل کنند تا طیف وسیعی از شرایط سلامت روان را درمان کنند. همچنین برای کمک به افرادی که دچار آسیب های مغزی یا نقص های شناختی شده اند، استفاده می شود.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

درمان با نوروفیدبک

نوروفیدبک، در نظریه بیو فیدبک اساسی استدلال شده است، که عملکردهای جسمی باعث بیماری ها و اختلالات خاصی می شوند. این فرضیه می گوید که مردم قادر به یادگیری تنظیم این عملکردها هستند.

نوروفیدبک نشان می دهد که موج های مغزی در فرکانس های مختلف با حالات مختلف ذهن همراه هستند. چهار نوع اصلی از امواج مغزی با این حالت های مختلف همراه است:

کاربرد نوروفیدبک
کاربرد نوروفیدبک

امواج بتا، سریع و دامنه کم که باعث هوشیاری و برانگیختگی می شوند و منجر به فعالیت شناختی درگیر می شوند.
امواج آهسته آهسته تر ، با ارتفاع بالاتر از امواج بتا ، منجر به عدم تحریک، هماهنگی ذهنی و تشویق یادگیری و ادغام ذهن و بدن می شود.
امواج تتا، حتی آهسته تر و با دامنه بالاتر از امواج آلفا، باعث افزایش آگاهی از سیگنال های داخلی می شوند و حافظه، یادگیری و خلاقیت را ترغیب می کنند.
امواج دلتا، کمترین موجهای مغزی با بیشترین دامنه بوده و باعث خواب و بی خوابی می شوند، که به ترمیم و بهبودی کمک می کند.
نوروفیدبک نشان می دهد که این امواج به شکلی چرخه ای کار می کنند. به عنوان مثال ، امواج آلفا منجر به برانگیختگی نمی شوند، اما همچنین با آرامش و فعالیت مراقبه ایجاد می شوند. به عبارت دیگر، آنها می توانند با تعیین فعال یک فرد ،فعال شوند.

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

نوروفیدبک با اجازه دادن به فرد برای نظارت بر امواج مغزی خود، سعی در ایجاد تغییر دارد. آنها این کار را با استفاده از دستگاه های EEG (الکتروانسفالوگرام) انجام می دهند که سیگنال های مغزی را پردازش می کنند و فرکانس های آنها را تفسیر می کنند. با استفاده از یک برنامه رایانه ای که گرافیک، موسیقی و سایر محرک ها را برای هدایت امواج مغزی فرد به سمت حالت های مطلوب فراهم می کند. بازخورد از دستگاه EEG نشان می دهد که آیا الگوهای امواج مغزی فرد در حال بهبود است یا خیر و فعالیت بعدی می تواند برای تنظیم الگوهای بهتر هدایت شود.

در جلسه نوروفیدبک چه اتفاقی می افتد؟

کاربرد نوروفیدبک
کاربرد نوروفیدبک

هنگامی که فرد وارد یک جلسه نوروفیدبک می شود، درمانگر آنها را راهنمایی می کند که بنشینند و حسگرها را به پوست سر خود وصل کنند. سپس برنامه EEG رایانه، پردازش سیگنال های مغز و ارائه تفسیر زنده را آغاز می کند. برخی از پزشکان از qEEG (EEG کمی) یا نقشه برداری مغز برای ردیابی عملکرد مغز و ترسیم مناطق مشکل استفاده می کنند. با این حال، این روشبرای درمان نوروفیدبک ضروری نیست، و هزینه آن می تواند کمتر باشد.

تکنیک های مورد استفاده در کاربرد نوروفیدبک

اصلی ترین تکنیک مورد استفاده در نوروفیدبک، برنامه رایانه ای است که موسیقی و فیلم پخش می کند. وقتی امواج مغزی در مسیری مطلوب پیش می روند، موسیقی و ویدئو به پخش خود ادامه می دهند. به محض شروع امواج مغزی در جهت دیگر، به عنوان مثال به سمت اضطراب، موسیقی و فیلم متوقف می شود و فرد باید سعی کند که امواج مغزی را به حالت دلخواه برگرداند. هرچه فرد بیشتر این کار را انجام دهد، در سطوح دشواری بالاتر و بالاتر، او در این امر بهتر می شود.

برخی از انواع نورو فیدبک درمانی، به ویژه هنگامی که برای کودکان دارای اختلال توجه مورد استفاده قرار می گیرد، مانند یک بازی ویدیویی عمل می کند. کودکانی که مجبور هستند موج های مغزی خود را هدایت کنند تا شخصیت ها در جهت های خاص حرکت کنند یا به نتایج خاصی بر روی صفحه برسند.

کاربرد نوروفیدبک
کاربرد نوروفیدبک

آیا نوروفیدبک موثر است؟

این سوال که آیا نوروفیدبک کار می کند، جواب ساده ای ندارد. پزشکان نوروفیدبک ادعا می کنند که به بسیاری از افراد کمک کرده است تا بر طیف وسیعی از اختلالات غلبه کنند. همچنین بسیاری از افراد گزارش می دهند که نوروفیدبک به آنها کمک کرده است. با این حال، بیشتر این شواهد قطعی نیست.. گزارش های پژوهشی انجام شده در مورد اثربخشی نوروفیدبک درمانی ترکیبی است. بسیاری از مطالعات انجام شده برای یافتن نتایج مثبت، توسط طرفداران درمان انجام شده است.

حتی آن دسته از مطالعات که نتایج مثبتی به دست آوردند، ادعای قطعی ندارند. اما در حالی که در آن طرف مطالعات طیف اثبات ناپذیر است، از طرف دیگر طیف، مطالعاتی هستند که به هیچ وجه تأثیر نمی گذارند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که بیشترین نتایج نوروفیدبک را می توان با عامل دارونما در نظر گرفت. یک مطالعه سال 2016 نتیجه گرفت که “مدارک و شواهد از درمان خوب نتوانسته است حمایت کند.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

مطالب پیشنهادی:

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.